fot. M.Marek/Nasz Dziennik

W Warszawie spotkają się prezydenci Polski i Palestyny

Prezydenci Polski i Palestyny: Andrzej Duda i Mahmoud Abbas mają dzisiaj rozmawiać w Warszawie o procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie, sytuacji uchodźców i chrześcijan w tym regionie, pomocy rozwojowej i współpracy gospodarczej.

Prezydent Palestyny będzie przebywał w Polsce od poniedziałku do środy – wynika z informacji na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.

We wtorek po oficjalnym powitaniu na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Mahmouda Abbasa a następnie rozmowy plenarne delegacji pod ich przewodnictwem. Podczas oficjalnej wizyty prezydent Palestyny złoży kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział, że Mahmoud Abbas przyjeżdża do Polski na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy m.in. w związku z planowaną przez polskiego prezydenta wizytą w Palestynie i Izraelu na początku przyszłego roku.

„Chcemy kontakt i dialog w regionie Bliskiego Wschodu zintensyfikować, dlatego jeszcze w tym roku prezydent będzie z wizytą w Jordanii.  Także w Polsce będą gościć przedstawiciele państw tamtego regionu”– podkreślił Krzysztof Szczerski.

 

Jak podał rzecznik prasowy Prezydenta RP Marek Magierowski, rozmowy będą dotyczyły głównie sytuacji na Bliskim Wschodzie.

– Wciąż zaogniony i wciąż nierozwiązany konflikt palestyńsko–izraelski, a także wojna domowa w Syrii i kryzys uchodźców, który w dużej mierze dotyka także Europy. Będą to główne kwestie. Pojawią się także tematy współpracy gospodarczej dlatego, że będzie to w najbliższym czasie jeden z priorytetów prezydenta Andrzeja Dudy, który udaje się z wizytą do Jordanii. Jeżeli chodzi o tamten region, to w przyszłym roku planowana jest także wizyta w Izraelu i w Palestynie – podkreśla Marek Magierowski.

Minister Krzysztof Szczerski zaznaczył, że Polska jest jednym z rzeczników pokojowego rozwiązania, „opartego na zasadzie dwóch państw i współpracy dobrosąsiedzkiej pomiędzy krajami regionu”.

„Prezydent będzie chciał usłyszeć opinię prezydenta Mahmouda Abbasa na temat sytuacji uchodźców, polityki bliskowschodniej, konfliktu w tamtym regionie i możliwości przywrócenia ładu, porządku, pokoju w tamtym obszarze” – wspomniał prezydencki minister.

Minister Krzysztof Szczerski zaznaczył, ze Palestyna jest pierwszym partnerem Polski w regionie, jeśli chodzi o pomoc rozwojową. Dodał, że to ważne, aby dokonać przeglądu tych inicjatyw. Przypomniał, że Polska na stałe jest zaangażowana w renowację Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Minister uważa, że Palestyna jest ważnym partnerem gospodarczym Polski w obszarze turystyki. Podkreślił, że będzie to pierwsza od siedmiu lat wizyta prezydenta Palestyny w Polsce. Dodał, że odbywa się ona trzy lata po wizycie polskiego prezydenta w Palestynie.

PAP/RIRM

drukuj