fot. PAP/EPA

P. Müller: Premier M. Morawiecki rozmawiał nt. Białorusi z szefem Rady Europejskiej, kanclerz Niemiec i premierem Czech

Premier Mateusz Morawiecki jest w stałym kontakcie z europejskimi przywódcami w związku z sytuacją na Białorusi; w niedzielę rozmawiał m. in. z szefem Rady Europejskiej, kanclerz Niemiec i premierem Czech Andrejem – poinformował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

„Premier Mateusz Morawiecki jest w stałym kontakcie z europejskimi przywódcami w związku z sytuacją na Białorusi. Dzisiaj rozmawiał m. in. z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, premierem Czech Andrejem Babiszem” – poinformował na Twitterze rzecznik rządu.

Na Placu Niepodległości w centrum Mińska trwa w niedzielę wielki wiec zwolenników przemian na Białorusi. Jego uczestnicy domagają się wolnych wyborów i dymisji prezydenta Alaksandra Łukaszenki, a także uwolnienia ludzi zatrzymanych w czasie kampanii i protestów powyborczych.

Na wiecu jest 100-200 tys. ludzi. W centrum miasta wstrzymano ruch samochodów. Na placu nie ma wojska ani milicji. Pomnik Lenina, który znajduje się przed budynkiem rządu, został obklejony plakatami, sporządzonymi przez uczestników demonstracji.

Protesty na Białorusi trwają od 9 sierpnia, kiedy odbyły się wybory prezydenckie. Według oficjalnych wyników zwyciężył w nich Łukaszenka, zdobywając 80,1 proc. głosów.

PAP

drukuj