fot. twitter.com

M. Morawiecki: Deficyt budżetowy na koniec roku wyniesie ok. 40-41mld zł

Deficyt budżetowy na koniec tego roku wyniesie ok. 40-41 mld zł – poinformował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Polityk wziął udział w posiedzeniu  Sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Wicepremier przedstawił posłom informację na temat stanu i perspektyw finansów publicznych.

Mateusz Morawiecki powiedział, że założone na ten rok parametry dla finansów publicznych są bezpieczne.

– Deficyt budżetowy będzie prawdopodobnie niższy. Wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że będzie on niższy niż 2,94. Być może będzie 2,6, a może nawet 2,5. Będzie więc oscylował wokół 50 mld, a nie 60 mld, przy założeniu jednocześnie, że te 8,7 mld, które wpłynęło do budżetu z NBP nie liczę, ponieważ te wielkości, które podałem one są według ESA 2010, czyli z uwzględnieniem wpływu blisko 9-cio miliardowego wpływu z NBP-u ten deficyt będzie oscylował raczej wokół 40-41 mld – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Wicepremier zauważył, że dane te pozytywnie zaskoczyły właściwe wszystkie agencje ratingowe i instytucje finansowe.

Dziś Moody’s zmieniła swoje prognozy dotyczące rozwoju polskiej gospodarki.

Agencja podwyższyła szacunek wzrostu PKB Polski na 2018 r. do 3,5 proc. z 3,1 proc., Eksperci obniżyli też szacunek deficytu sektora rządowego i samorządowego na przyszły rok do 2,7 proc. PKB z 2,9 proc.

RIRM

drukuj