PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki: Polskie rolnictwo ma przed sobą ogromną przyszłość

Polskie rolnictwo ma przed sobą ogromną przyszłość – podkreślał premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z rolnikami pt. „Młoda Polska wieś”. Tematami rozmów była m.in. kwestia branży rolno-spożywczej i dopłaty dla rolników.

– Uważam, że Polskie rolnictwo ma przed sobą ogromną przyszłość, że jesteśmy na takim zakręcie rozwoju polskiego rolnictwa, modernizacji rolnictwa, gdzie państwo w końcu zrozumiało – mam nadzieję, przekonam się o tym do końca w naszych rozmowach – że nie ma polskiego rolnictwa mocnego, które by eksportowało na cały świat bez wsparcia państwa polskiego w wielu dziedzinach – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Tym wsparciem ma być rządowy program dla wsi. Ma on się skupić przede wszystkim na pomocy finansowej dla rolników, których dotknęła klęska suszy. To problem, z którym rolnicy zmagają się niemal każdego roku.

– W 2015 roku była susza i w tym roku była susza. W 2015 r. rząd przeznaczył 400-450 mln na minimalizowanie skutków suszy, my przeznaczyliśmy 1,5 miliarda. Do końca tego tygodnia – według obliczeń Ministerstwa Rolnictwa – połowa z tego 1,5 mld, około 750-800 mln złotych zostanie już przekazana rolnikom, którzy zostali dotknięci przez tę klęskę suszy. W poszczególnych częściach Polski to jest różnie – wskazywał szef rządu.

Rolnicy będą mogli też liczyć na dopłaty do paliwa.

– Blisko 1,2 mld złotych przeznaczymy, precyzyjnie co najmniej 1 mld 187 mln, przeznaczymy na dopłaty do paliwa rolniczego, zwiększając z 86 tę kwotę do odliczenia od akcyzy paliwa rolniczego do 100 litrów – mówił Mateusz Morawiecki.

Kwota zostanie zwiększona z 86 zł do 100 zł za hektar i ma obowiązywać dla dużych gospodarstw, zajmujących się hodowlą bydła. Rządowy plan dla wsi ma obejmować także fundusz naprawy lokalnych dróg samorządowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj