fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent Duda: chcemy inwestować w Afryce, a nie ją eksploatować

Jesteśmy otwarci na przyjazną i partnerską współpracę, oferując nasze bogate doświadczenie m.in. z zakresu transformacji gospodarczej. Chcemy inwestować w Afryce, a nie ją eksploatować – powiedział prezydent Andrzej Duda na forum Unii Afrykańskiej w Addis Abebie.

Andrzej Duda, który od niedzieli przebywa z wizytą w Etiopii, we wtorek wystąpił na forum UA w stolicy tego kraju.

Prezydent zapewnił przedstawicieli państw Unii Afrykańskiej, że mają oni „sojuszników i przyjaciół poza Afryką”.

„Jednym z nich jest mój kraj, Rzeczpospolita Polska” – zapewnił.

Prezydent zaznaczył, że Polska dostrzega potencjał kontynentu afrykańskiego.

„Jesteśmy od lat obecni w wielu krajach, jak choćby w Angoli, Etiopii, Kenii, Nigerii, Republice Południowej Afryki” – poinformował.

Podkreślił, że Polska rozwija swoją aktywność na kontynencie afrykańskim, czego przykładem jest m.in. ubiegłoroczne otwarcie placówki w Senegalu.

„Obecnie odnawiamy naszą obecność dyplomatyczną w Tanzanii. Rozwijamy kontakty polityczne, czego dowodem jest nasza regularna obecność na szczytach Unii Afrykańskiej” – mówił polski prezydent.

„Prowadzimy współpracę gospodarczą i finansujemy projekty rozwojowe, m.in. poprzez program GoAfrica. Połowa partnerów priorytetowych naszego programu współpracy rozwojowej to państwa afrykańskie” – dodał Andrzej Duda.

„Jesteśmy otwarci na przyjazną i partnerską współpracę, oferując nasze bogate doświadczenie m.in. z zakresu transformacji gospodarczej. Chcemy inwestować w Afryce, a nie ją eksploatować” – zadeklarował prezydent.

PAP/RIRM

drukuj