Dziś decyzje ws. przyjęcia uchodźców z Afryki przez kraje UE

Na spotkaniu unijnych ministrów spraw wewnętrznych zapadną dziś ostateczne decyzje w sprawie przyjęcia uchodźców z Afryki przez poszczególne kraje. Większość państw już zadeklarowała, ilu uchodźców gotowa jest przyjąć.

Polska zaoferowała przejęcie 1000 osób od Włoch i Grecji oraz przesiedlenie 1000 uchodźców z obozów poza UE.

Poseł Witold Waszczykowski z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych podkreśla, że UE przyjęła błędny kierunek rozwiązania problemu uchodźców.

– Uciekają do krajów Europy zachodniej. Uciekają tam, gdzie już są skupiska muzułmańskie ludności z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, gdzie są ośrodki, gdzie są meczety, gdzie są czasem ich rodziny i znajomi. W związku z tym, transport tysięcy uchodźców do innych części Europy, szczególnie Europy środkowo-wschodniej, gdzie nie ma takich skupisk jest działaniem jałowym, ponieważ w perspektywie raczej szybciej niż później, oni i tak będą starali się przedostać do Europy Zachodniej. A my w Polsce i w innych krajach Europy Środkowej nie będziemy mogli tworzyć jakichś obozów, które by strzegły ich i pilnowały i nie dopuszczały do granic Europy Zachodniej – zauważył poseł Witold Waszczykowski.

Dlatego według polityka problem powinien zostać rozwiązany na terenie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Poseł Witold Waszczykowski proponuje utworzenie na tych terenach tzw. bezpiecznych przystani, które będzie wspierała Unia Europejska.

Rządy państw Unii Europejskiej odrzuciły niedawno zaproponowane przez Komisję Europejską wiążące kwoty podziału uchodźców pomiędzy poszczególne państwa.

Do pomysłu powróciła jednak komisja Parlamentu Europejskiego do spraw swobód obywatelskich, która przyjęła rezolucję w tej sprawie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl