Ławrow rozmawiał telefonicznie z Kerrym i Mogherini

Zestrzelenie przez Turcję rosyjskiego bombowca Su-24 było w środę tematem rozmowy telefonicznej szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym – poinformowało rosyjskie MSZ.

Według rosyjskiego komunikatu Ławrow powiedział Kerry’emu, że działanie Turcji było poważnym naruszeniem porozumienia między Moskwą a Waszyngtonem o bezpieczeństwie lotniczym nad Syrią, gdzie zarówno USA, jak i Rosja prowadzą niezależnie od siebie naloty.

Z kolei w komunikacie Departamentu Stanu USA napisano, że Kerry wzywał do spokoju i dialogu między Rosją i Turcją. „Kerry podkreślił, że obie strony nie mogą pozwolić, by ten incydent doprowadził do wzrostu napięcia pomiędzy ich krajami (Rosją i Turcją) albo w Syrii” – napisano w komunikacie.

Ławrow rozmawiał także z szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini. Według komunikatu wydanego w Brukseli, UE i Rosja zgadzają się co do potrzeby dyplomatycznego rozwiązania konfliktu w Syrii i „zabezpieczenia dyplomatycznej ścieżki otwartej w Wiedniu”, w nawiązaniu do przeprowadzonych tam dwukrotnie rozmów ministrów spraw zagranicznych krajów zaangażowanych w konflikt i sąsiadów Syrii.

Moskwa twierdzi, że rosyjski samolot nie opuścił syryjskiej przestrzeni powietrznej. Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że uważa zestrzelenie Su-24 za akt nieprzyjacielski, a prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że zestrzelenie maszyny w Syrii wykracza poza ramy walki z terroryzmem.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl