fot. Nasz Dziennik

Projekt ustawy dot. zwalczania ASF przyjęty przez rząd

Rząd przyjął projekt ustawy, który ma pomóc w zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. W tej chwili głównym problemem jest Afrykański Pomór Świń. W gospodarstwie w gminie Leśna Podlaska w woj. lubelskim wykryto już 19 ognisko ASF w kraju.

Resort rolnictwa przygotował szereg projektów, które mają zwalczyć wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. Wśród nich są rozwiązania usprawniające działania Inspekcji Weterynaryjnej – informuje minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

– Resort rolnictwa przygotował specjalną ustawę, która umożliwi zagospodarowanie mięsa z tego obszaru. Polega to na zmianie ustawy o zamówieniach publicznych, która umożliwia przerobione na konserwy mięsne oraz na pasztet świnie nabywać przez jednostki sektora finansów publicznych bez stosowania przetargów. Druga sprawa to specjalna ustawa, która zmienia sześć ustaw, dotycząca nadzoru weterynaryjnego, a także kontroli granicznych i zwalczania dzików. Trzeci problem, który podejmiemy, to sprawa wspierania, rekompensat – wskazał minister Krzysztof Jurgiel.

Dzięki zmianom w przepisach Inspekcja Weterynaryjna będzie mogła lepiej identyfikować podmioty prowadzące działalność nadzorowaną, np. gospodarstwa, targowiska, miejsca gromadzenia i punkty skupu zwierząt.

Nowe regulacje mają wejść w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem części przepisów, które mają obowiązywać po trzech miesiącach.

RIRM

drukuj