fot. flickr.com

R. Telus (PiS): Rząd robi wszystko, by zwalczyć wirus ASF i utrzymać go w jednym miejscu

Rząd zdaje sobie sprawę z tego, że ASF jest poważnym problemem dla polskiego rolnictwa i polskiej gospodarki, dlatego robi wszystko, by go zwalczyć – powiedział w piątek PAP wiceszef sejmowej komisji rolnictwa Robert Telus (PiS).

W piątek na konferencji prasowej poseł PSL Piotr Zgorzelski zarzucił PiS, że nie radzi sobie z rozprzestrzenianiem się ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF); według niego prowadzi to polskie rolnictwo i poszczególne gospodarstwa do tragedii. Poseł zarzucił też PiS, że nie realizuje obietnic składanych rolnikom 4 lata temu.

Robert Telus powiedział PAP, że rząd zdaje sobie sprawę z tego, że ASF jest poważnym problemem dla polskiego rolnictwa i dla polskiej gospodarki.

„Niedawno byliśmy w Austrii na spotkaniu z parlamentarzystami z komisji rolnictwa i oni dziękowali nam – Polsce – za to, że tak umiejętnie długo utrzymujemy ten straszny wirus ASF w jednym miejscu. Oni dziękowali nam, że dzięki działalności polskiego rządu ASF nie poszedł dalej w Europę. I to jest myślę podsumowaniem tej sprawy” – podkreślił Robert Telus.

Według niego, gdyby w 2014 r., kiedy PSL miało bardzo dużo do powiedzenia w sprawie rolnictwa, „wycięto ten wrzód, bo to był poważny wrzód, to były trzy ogniska, gdyby wycięto te trzy wrzody, to mielibyśmy dzisiaj sytuację dużo łatwiejszą i dużą lepszą”.

W ocenie posła PiS, „jeżeli ten wirus rozpowszechnił się po całym ciele naszej ojczyzny, wystąpił w tylu miejscach, to dziś jest go bardzo trudno zwalczyć”. „Rząd robi wszystko, żeby ten wirus zwalczyć i żeby ten wirus utrzymać w jednym miejscu” – podkreślił Robert Telus.

Według niego to, że występują jeszcze jednostkowo ogniska ASF, to nie znaczy, że rząd sobie nie radzi.

„Rząd naprawdę zrobił wiele, Polska zrobiła wiele, to już nie chodzi o rząd, bo to wiele instytucji działało w tej kwestii. Zrobiono wiele, że ASF utrzymuje się tak długo w jednym miejscu, nie rozpowszechnia się” – zaznaczył wiceszef komisji rolnictwa.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w czwartek o wyznaczeniu 27 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce w tym roku. Wirusa stwierdzono na podstawie badań wykonanych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. W ubiegłym roku od stycznia do końca lipca 2018 r. wykryto 68 ognisk tej choroby.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl