PiS interweniuje na Litwie

Grupa polityków PiS udaje się dziś na Litwę. Parlamentarzyści będą rozmawiać z Polakami o ich trudnej sytuacji. Spotkają się także z litewskimi posłami i władzami Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. 

Polacy na Litwie podkreślają, że łamane jest ich podstawowe prawo – prawo do używania swego języka narodowego w życiu publicznym.

Strona litewska, na czele z prezydent Dalią Grybauskaitė, przekonuje, że „nie ma w UE kraju, w którym sytuacja mniejszości narodowych byłaby lepsza niż na Litwie”.

Szef KP PiS Mariusz Błaszczak w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja powiedział, że wizyta ma na celu przede wszystkim nagłośnienie działań dyskryminujących Polaków.

Wciąż nie ma ustawy o mniejszościach narodowych. Nie ma też ustawy, która gwarantuje możliwość używania języka polskiego, a więc pisowni polskich nazwisk, a także używania podwójnych nazw ulic; szczególnie w Solecznikach. W związku z tym podejmiemy ten temat z posłami na Litwie – zwrócił uwagę poseł Mariusz Błaszczak.

Politycy PiS podczas wizyty przekażą też 30 tys. zł dyrektorowi Administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego Bolesławowi Daszkiewiczowi. Zgodnie z orzeczeniem sądu ma on do 6 lutego zapłacić grzywnę w wysokości 43,4 tys. litów, czyli około 12,5 tys. euro za nieusunięcie dwujęzycznych – w językach polskim i litewskim – tablic z nazwami ulic, które znajdują się na prywatnych posesjach.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl