W PE głosowanie nad projektem rezolucji ws. sytuacji na Ukrainie

W PE odbędzie się dziś głosowanie nad projektem rezolucji ws. sytuacji na Ukrainie. W parlamencie Ukrainy, natomiast przewidziana jest debata nad reformą konstytucyjną. Dyskusji domaga się opozycja, dążąca do ograniczenia uprawnień prezydenta Wiktora Janukowycza oraz rozszerzenia kompetencji Rady Najwyższej.

Unijny projekt rezolucji potępia przemoc i opowiada się za mediacją, aby doprowadzić do rozwiązania kryzysu. Wczoraj w tej sprawie odbyła się debata.

Eurodeputowany Zbigniew Ziobro mówił, że pomimo wyrażenia solidarności z narodem ukraińskim zabrakło realnej propozycji, która byłaby swoistego rodzaju mapą drogową dla Ukrainy, pokazującą wyjście z obecnej sytuacji.

Brakuje konkretnych propozycji gospodarczych. Wiemy, że wszystko rozbija się tu o gospodarkę. Ta wielka strategia polityczna, która sprowadzała się głównie do propagandowej gry, stwarzająca nadzieje w narodzie ukraińskim na poprawę sytuacji materialnej, a także szybkiej integracji z Unią Europejską nie była oparta na twardych podstawach i faktach. Takich konkretnych propozycji ze strony Unii Europejskiej, tak naprawdę nie było i nie ma. Jeśli przedstawiamy jakieś propozycje, to powinniśmy chodzić po ziemi, powinniśmy prowadzić politykę, która będzie polityką odpowiedzialną, a nie tylko polityką pobożnych życzeń, która może eskalować emocje na kijowskim Majdanie i doprowadzić do jeszcze większej przemocy. Oczywiście potępiamy niesłuszną przemoc, zwłaszcza ze strony prezydenta Janukowycza zaznaczył europoseł Zbigniew Ziobro.

Z kolei poseł Ryszard Legutko oskarżał Komisję Europejską o brak alternatywnych strategii wobec Kijowa.

Zastanawiamy się jakie kroki zamierza podjąć UE, szczególnie, że obecnie Rosja jest gotowa do ostrej walki o utrzymanie Ukrainy w  swojej sferze interesów. Wiemy również ilu Ukraińców nie chce takiej polityki. Wiemy, że strategia UE do chwili obecnej nie sprawdziła się. Biorąc to pod uwagę zastanawiam się jakie nowe strategie Panie komisarzu, Pan i Państwa współpracownicy zdecydują się podjąć biorąc pod uwagę to, że plan A spalił na panewce. Jaki jest plan B? – jeżeli mają Państwo taki plan. Bo z tego, co pan powiedział nie mam takiego wrażenia – zwrócił uwagę poseł Ryszard Legutko.

Komisarz UE ds. Rozszerzenia i Polityki Sąsiedztwa Štefan Füle zadeklarował, że jeśli kryzys na Ukrainie zostanie rozwiązany, to UE jest gotowa rozszerzyć swoją pomoc i zaangażować się na rzecz reform politycznych i ekonomicznych w tym kraju.

 

RIRM

drukuj