Komisja Kultury poparła uchwałę upamiętniającą płk. Kuklińskiego

Sejmowa Komisja Kultury poparła złożony przez SP projekt uchwały upamiętniającej płk. Ryszarda Kuklińskiego, pierwszego polskiego oficera w NATO.

Czytamy w nim: „W 10. rocznicę śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego Sejm RP wyraża najwyższe uznanie dla działań pułkownika, którego poświęcenie przysłużyło się obaleniu w Polsce komunizmu i utrzymaniu światowego pokoju, zagrożonego ofensywnymi planami militarnymi Związku Radzieckiego”.

Poseł Patryk Jaki, przedstawiciel wnioskodawców przypomniał, że płk. Kukliński za swoją postawę poniósł szereg ofiar.

Powinniśmy być dumni, że osobą, która wbiła przysłowiowy kołek w samo serce Związku Radzieckiego był właśnie Polak – Ryszard Kukliński. Za bohaterską postawę Ryszard Kukliński poniósł szereg ofiar. W tajemniczych okolicznościach zginęli obaj jego synowie. W 1984 r. przez Sąd Wojskowy w Warszawie za dezercję i zdradę, został skazany na karę śmierci, połączoną z zarekwirowaniem całego mienia. Wyrok utrzymano, pomimo obalenia komunizmu w 1990 r. i na mocy amnestii złagodzono karę do 25 lat więzienia. Dopiero w 1995 r. Izba Wojskowa Sądu Najwyższego uchyliła wyrok pozbawienia wolności i zwróciła sprawę prokuraturze – podkreślił poseł Patryk Jaki.

Organizacje patriotyczne już wcześniej apelowały do prezydenta o odznaczenie Orderem Orła Białego płk. Kuklińskiego. Do tej pory jednak bezskutecznie.

Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego mówi, że płk. Ryszard Kukliński za zasługi dla Ojczyzny powinien otrzymać order Virtuti Militari.

Oczywiście jest żal, że taka propozycja padła dopiero teraz. (…) Jeszcze niedawno prezydent był przeciwny uhonorowaniu orderem płk Ryszarda Kuklińskiego. Niewątpliwie ten order należy się Pułkownikowi, a nawet należy mu się krzyż Virtuti Militari, który wręcza się za działania na wojnie, ale przecież, to była wojna – nie tylko zimna wojna, ale front, który tworzył Związek Sowiecki – zwrócił uwagę Filip Frąckowiak.

Płk Ryszard Kukliński przekazał USA tajne dokumenty, które pozwoliły zapobiec atakowi Związku Sowieckiego i Układu Warszawskiego na Zachód, co doprowadziłoby do III wojny światowej.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl