Niemiecki rząd przedłużył misje pokojowe w Afganistanie i Mali

Niemiecki rząd na posiedzeniu w środę przedłużył misje pokojowe Bundeswehry w Afganistanie i w Mali. W Afganistanie niemieccy żołnierze pozostaną do końca roku; w przypadku Mali rząd przedłużył pobyt do lutego 2015 r. i zwiększył kontyngent do 250 osób.

W przypadku Afganistanu, gdzie niemieccy żołnierze pełnią służbę od stycznia 2002 roku, rząd przedłużył mandat po raz ostatni, gdyż misja pokojowa NATO z końcem roku zakończy się. W końcowej fazie operacji w Afganistanie może stacjonować maksymalnie 3300 żołnierzy, dotychczas górny pułap wynosił 4400 osób.

Rzecznik rządu Steffen Seibert zadeklarował gotowość Berlina do pozostawienia w Afganistanie od 600 do 800 wojskowych w celu kontynuowania szkolenia armii afgańskiej. Wśród warunków zgody na dalszy pobyt Bundeswery wymienił formalne zaproszenie od afgańskiego rządu, podpisanie umowy regulującej warunki stacjonowania wojska oraz gotowość innych krajów NATO do przyłączenia się do tego przedsięwzięcia.

Rząd zwiększył kontyngent w Mali ze 180 do 250 żołnierzy. Ich zadaniem jest szkolenie malijskiej armii. Seibert zaznaczył, że Bundeswehra nie będzie brała udziału w walkach.

Przedłużenie misji w Afganistanie i Mali wymaga jeszcze zgody parlamentu, jednak wobec ogromnej przewagi koalicji CDU/CSU-SPD pozytywna decyzja Bundestagu uważana jest za formalność.

RIRM/PAP

drukuj