fot. flickr.com

Litwa: Przy Alei Pamięci Narodowej w Zułowie zasadzono kolejne dęby

W Zułowie, miejscu urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, posadzono przy powstającej tu Alei Pamięci Narodowej kolejne 27 dębów, które upamiętnią ważne wydarzenia w historii narodu polskiego. W sumie po obu stronach Alei rośnie już 55 dębów.

„Rozpoczęliśmy wiosenne prace porządkowe. Posadziliśmy nie tylko dęby, ale też ponad 100 dekoracyjnych krzewów” – poinformował w czwartek PAP przewodniczący Związku Polaków na Litwie poseł Michał Mackiewicz.

Wkrótce wzdłuż Alei rozpocznie się układanie kamiennej kostki. Planowane jest też – z okazji setnej rocznicy niepodległości Polski – ustawienie na cokole rzeźby orła białego.

„Nasze prace będą zależały od środków, które Związkowi Polaków na Litwie uda się pozyskać” – oświadczył Michał Mackiewicz.

Aleja Pamięci Narodowej w Zułowie powstaje z inicjatywy ZPL w odbudowywanej kompozycji pomnikowej według planu z 1937 roku. Zakłada się, że Aleja będzie miała ok. 300 metrów długości i będzie w niej rosło ok. 100 drzew, a przy każdym tablica z wyjaśnieniem, komu drzewo jest poświęcone.

Dotychczas posadzone dęby upamiętniają m.in. obrońców Westerplatte, uczestników Powstania Warszawskiego i bitwy pod Monte Cassino, a także ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Są dęby poświęcone św. Janowi Pawłowi II, dowódcy okręgu wileńskiego AK generałowi Aleksandrowi Krzyżanowskiemu – ps. „Wilk” oraz Andrzejowi Stelmachowskiemu, byłemu marszałkowi Senatu i wieloletniemu prezesowi stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Wiosenne prace porządkowe od poniedziałku rozpoczną się również na wileńskiej Rossie. Tradycyjnie tę polską nekropolię narodową sprzątają uczniowie polskich szkół, a także harcerze i członkowie Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej.

Honorowa przewodnicząca Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Alicja Klimaszewska przypomniała w rozmowie z PAP, że cmentarz jest podzielony na 19 kwater. Kwatery zostały rozdzielone pomiędzy poszczególne szkoły i organizacje, które nimi się opiekują.

Wielkie sprzątanie Starej Rossy, gdzie znajduje się m.in. mauzoleum serca marszałka Józefa Piłsudskiego, odbywa się dwa razy do roku: przed 3 maja i przed 1 listopada.

PAP/RIRM

drukuj