KPRP: małżonki prezydentów Polski i Litwy rozmawiały o polsko–litewskiej współpracy we wsparciu Ukrainy
Małżonki prezydentów Polski i Litwy Agata Kornhauser–Duda i Diana Nausediene rozmawiały o polsko–litewskiej współpracy we wsparciu Ukrainy i kolejnych wspólnych działaniach – przekazała KPRP. Przypomniano też, że pierwsze damy wystosowały list otwarty o solidarność z bezbronnymi ofiarami rosyjskiej agresji.
„Uważam, że głos nas, kobiet, jest w tej sytuacji bardzo ważny, zwłaszcza że giną ludzie. Giną kobiety i dzieci, które są niewinnymi ofiarami tej wojny” – mówiła cytowana na stornie Kancelarii Prezydenta, polska pierwsza dama.
Jak poinformowano, małżonki prezydentów rozmawiały też „o solidarności, jedności i otwartym sercu narodu polskiego i litewskiego, by wspierać naród ukraiński w ich walce o wolność”. Podkreślały konieczność połączenia sił jako małżonkowie przywódców i szczególnej ochronie kobiet i dzieci, przede wszystkim chorych, które wymagają wyjątkowej opieki.
https://twitter.com/prezydentpl/status/1499690133779628035
„Agata Kornhauser–Duda zapewniła o bieżącym kontakcie z Polakami na Ukrainie i Ukraińcami polskiego pochodzenia – codziennych rozmowach, dzięki którym ma dostęp do informacji o konkretnych potrzebach tak, by wsparcie sprawnie docierało do potrzebujących” – zaznacza KPRP.
Kancelaria Prezydenta zwraca też uwagę, że „z inicjatywy pierwszej damy zostały skierowane kolejne już konwoje z pomocą, która dociera do konkretnych miejsc na Ukrainie”.
„Małżonka prezydenta RP relacjonowała także swoją wizytę w Broku, gdzie schronienie znalazło kilkudziesięciu uchodźców, głównie matek z dziećmi. Podkreślała, że doświadczyli tam poczucia bezpieczeństwa i mimo lęku o swoich bliskich, którzy zostali w Ukrainie, rodzą się też w nich pytania o przyszłość – szkołę dla dzieci, przygotowanie niezbędnych dokumentów czy możliwość podjęcia pracy. Dlatego Kancelaria Prezydenta RP przygotowała ulotkę dla uchodźców z Ukrainy. Podstawowe informacje niezbędne tuż po przekroczeniu granicy dotyczące opieki medycznej, telefonów kontaktowych czy możliwości kontynuowania nauki przez dzieci znaleźć tu można w czterech językach: polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim” – czytamy na stronie KPRP.
https://twitter.com/WPalacu/status/1499687720062537728
„Jest to dla mnie wzruszające, jak Polacy pomagają Ukraińcom od samego początku agresji Rosji. To niesamowite! Jestem tą postawą zbudowana, wszyscy zjednoczyli się ponad podziałami” – mówiła cytowana na stronie Kancelarii Prezydenta Agata Kornhauser–Duda.
Pierwsze damy Polski i Litwy zaapelowały w środę w liście otwartym skierowanym do polityków, duchownych, organizacji i wszystkich ludzi dobrej woli na świecie „o solidarność z ukraińskimi dziećmi – bezbronnymi ofiarami rosyjskiej agresji”.
„Zróbmy, co w naszej mocy, aby zakończyć tę wojnę” – podkreśliły.
PAP