fot. PAP/Albert Zawada

Obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino z udziałem polskiej Pary Prezydenckiej

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą kontynuują dwudniową wizytę we Włoszech. Dziś wezmą udział w obchodach 80. rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino.

Spotkanie prezydentów Polski i Włoch zdominowały tematy polityki migracyjnej, bezpieczeństwa i współpracy w NATO. Prezydent Andrzej Duda przyjechał do Rzymu z postulatem, o który zabiegał już wcześniej m.in. w Waszyngtonie na rozmowach z amerykańskim przywódcą, Joe Bidenem.

– Z postulatem podwyższenia wydatków na obronność do trzech procent PKB w państwach Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił prezydent Andrzej Duda.

W trakcie rozmowy prezydentów Polski i Włoch pojawił się temat Ukrainy i tego, co zrobić, by doprowadzić do zakończenia wojny.

Trwa kolejny dzień prezydenckiej wizyty we Włoszech i Watykanie. Z samego rana Para Prezydencka udała się do Bazyliki Świętego Piotra, by tam pokłonić się i zmówić modlitwę przy grobie św. Jana Pawła II. Ma to związek ze 104. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II. Ojciec Święty urodził się 18 maja 1920 roku. Po południu prezydent Andrzej Duda uda się na Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino na obchody upamiętniające 80. rocznicę bitwy.

– Niezwykłego czynu zbrojnego naszych żołnierzy z 2 Korpusu Polskiego z Armii Andersa, jak popularnie mówimy, z sił polskich zbrojnych na Zachodzie – powiedział Andrzej Duda.

Żołnierze 2 Korpusu Polskiego walczyli przeciwko Niemcom, ramię w ramię z aliantami, którzy 4 czerwca weszli do Rzymu.

Droga na Rzym została otwarta i dzięki temu możliwe było później wyzwolenie całych Włoch spod okupacji niemieckiej – podkreślił Andrzej Duda.

We Włoszech przebywa marszałek Senatu, Małgorzata Kidawa-Błońska. W piątek spotkała się z weteranami walk o niepodległość. Poinformowała, że na najbliższym posiedzeniu izba przyjmie specjalną uchwałę na 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl