fot. PAP/EPA

Prezydent Francji prowadził na Litwie rozmowy nt. przyszłości Białorusi

Dobiegła końca wizyta prezydenta Francji na Litwie. Emmanuel Macron odbył rozmowy z premierem i prezydentem Litwy dotyczące sytuacji na Białorusi. Spotkał się także z liderką białoruskiej opozycji.

Na Białorusi wciąż dochodzi do zatrzymań w wyniku protestów przeciw sfałszowanym wyborom. Białoruskie niezależne media informują o co najmniej 150 wszczętych sprawach karnych. Wyroki za „złamanie przepisów o zgromadzeniach masowych” to kary aresztu i grzywny.

– Działanie społeczeństwa białoruskiego wydaje się już nie do zatrzymania. Wydaje się, że rozbudzenie się świadomości społecznej, narodowej Białorusinów jest tak wielkie, że będzie miało swoje konsekwencje, ale nie w najbliższych tygodniach – wskazywał politolog dr Piotr Gawryszczak.

O trudnej sytuacji Białorusinów prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał na Litwie. Przypomniał, że Francja nie uznaje Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta Białorusi i zawsze stoi po stronie walczących o wolność.

„Przede wszystkim należy uniknąć geopolityzacji konfliktu. Zmiany powinny być pokojowe, bez udziału państw trzecich” – oświadczył Emmanuel Macron.

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się we wtorek w Wilnie z białoruską opozycjonistką Swiatłaną Cichanouską.

– Obiecał nam, że zrobi wszystko, aby pomóc w negocjacjach podczas kryzysu politycznego w naszym kraju. Powiedział, że ważny jest czas, ponieważ wiele osób cierpi z powodu reżimu, a także wielu ludzi przebywa w więzieniach. Obiecał, że zrobi wszystko, by pomóc uwolnić wszystkich więźniów politycznych – mówiła Swiatłana Cichanouska.

Dr Piotr Gawryszczak zauważył, że rozmowa francuskiego przywódcy ze Swiatłaną Cichanouską to kurtuazyjne spotkanie.

– Francja w żaden sposób nie przyczynia się do wsparcia społeczeństwa białoruskiego. Wręcz przeciwnie – władze Niemiec i Francji wciąż, niczego nienauczone przez historię, traktują Białoruś jako część integralną Związku Radzieckiego czy Rosji – argumentował politolog.  

W czasie wizyty Emmanuel Macron zwracał uwagę, że trwały pokój w Europie można osiągnąć tylko przy współpracy z Rosją.

– Emmanuel Macron cały czas uważa, że należy rozmawiać z Władimirem Putinem i z Rosją ponad głowami Polski i części Unii Europejskiej oraz ponad głowami Białorusi i władz białoruskich – mówił dr Piotr Gawryszczak.

Świadczą o tym słowa samego prezydenta, że nie możemy żyć tak, jakby Europa była wyspą z dala od Rosji. Dwudniowa oficjalna wizyta prezydenta Francji na Litwie to pierwsza taka wizyta od 19 lat.

TV Trwam News

drukuj