fot. flickr.com

Litwa: Wznowiono Msze święte z udziałem wiernych

Po prawie dwumiesięcznej przerwie wierni na Litwie mogą od dzisiejszej niedzieli ponownie uczestniczyć we Mszach świętych. Konferencja Episkopatu Litwy przypomina jednak o konieczności przestrzegania wszystkich zasad bezpieczeństwa epidemicznego.

Od połowy marca udział w nabożeństwach był możliwy tylko online lub za pośrednictwem radia i telewizji. Świątynie pozostały otwarte, ale wyłącznie dla prywatnej modlitwy.

Przed dwoma tygodniami Kościół katolicki na Litwie wznowił odprawianie mszy świętych z udziałem wiernych z wyjątkiem Mszy św. niedzielnych, które gromadzą zazwyczaj większe rzesze wiernych.

Łagodząc stopniowo obowiązujące restrykcje, biskupi przypominają, że w kościołach należy zachowywać przepisową odległość między ludźmi. O tym zaś, czy msze święte są odprawiane z oprawą muzyczną czy bez i czy komunia święta jest udzielna do ręki, decyduje proboszcz parafii.

Wierni należący do grupy ryzyka lub mający objawy zakażenia koronawirusem są zachęcani do pozostania w domu. Korzystają oni z dyspensy ogłoszonej przed dwoma miesiącami i nadal obowiązującej.

PAP

drukuj