A. Macierewicz: kontrakt na Caracale zerwała strona francuska

W programie „Dziś wieczorem” na antenie TVP Info minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zaprzeczył spekulacjom, jakoby to polska strona zerwała negocjacje z francuskim Airbusem w sprawie zakupu 50 Caracali za kwotę 3 mld euro. Szef MON-u odniósł się również do burzliwej debaty podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości.

Wielokrotnie Prawo i Sprawiedliwość mówiło o tym, że nie będzie głosowało za ustawą, która może w jakikolwiek sposób karać kobiety – podkreślił Antoni Macierewicz, odnosząc się do odrzucenia obywatelskiego projektu „Stop aborcji”. szef MON-u wskazał, że podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka opozycji chodziło jedynie o awanturę.

Obserwując dziś posiedzenie sejmowej komisji odniosłem wrażenie, że Platforma Obywatelska złapała się we własne sidła. Nie chodziło im o dobro kobiet, dzieci i narodu polskiego, tylko o awanturę. Parli do tej awantury za wszelką cenę. Ustawa dla nich nie miała żadnego znaczenia, a zwłaszcza znaczenia nie miała ochrona życia – powiedział minister obrony narodowej.

Antoni Macierewicz odniósł się również do zerwanego kontraktu z francuskim Airbusem w sprawie zakupu śmigłowców bojowych Caracal zaznaczając, że kontrakt został zerwany przez stronę francuską.

To nie my zerwaliśmy tę umowę, ale Francuzi. Od samego początku było jasne, że kontrakt jest ważny wtedy, kiedy całość negocjacji jest zamknięta, włącznie z rozstrzygnięciami tzw. offsetu, czyli transferu technologii, która jest częścią całego kontraktu. Prosiliśmy stronę francuską, żeby przyjęła do wiadomości, że nie można próbować narzucać nam dyktatów w tej sprawie.  Oni nie chcieli zaproponować takich warunków, które byłyby zgodne z wcześniejszymi uzgodnieniami i interesami obopólnymi – powiedział Antoni Macierewicz.

Polska za cenę 3 mld euro miała zakupić 50 maszyn. Porównując z innymi krajami ta cena jest zdecydowanie najwyższa: Brazylia za 50 Caracali zapłaciła 1,9 mld euro, Kuwejt za 30 sztuk zapłacił nieco ponad 1 mld euro, Turcja za 109 Black Hawków zapłaciła 3 mld euro – ta decyzja była na szkodę dla Polski, a prosiliśmy Platformę, by tego nie robiła – zaznaczył Macierewicz.

Obserwowałem te negocjacje od samego początku, jeszcze wtedy, kiedy te decyzje – wbrew woli dużej części Sejmu – podejmował minister Siemoniak i rząd PO. Prosiliśmy ich, żeby nie negocjować na szkodę Polski, bo te helikoptery miały być tak naprawdę produkowane we Francji. W Polsce pierwsza partia tych maszyn miała być tylko malowana. Część Polaków łudzi się mówiąc, że tu miały być jakieś miejsca pracy. Te miejsca pracy ograniczałyby się jedynie do malowania. My tymczasem podjęliśmy decyzję, co bardzo jasno chcę powiedzieć do wszystkich łodzian, że zakłady lotnicze w Łodzi będą miały stałą pracę przy remoncie, a następnie przy produkcji polskich helikopterów. Dla zakładów łódzkich front pracy jest zapewniony na najbliższe 1,5 roku – powiedział minister.

Antoni Macierewicz wskazał na plany zakupu innych śmigłowców i zaznaczył, że nie będzie na pewno szedł w tym kierunku, w jakim podążała Platforma Obywatelska.

Oczywiście nie skreślamy Airbusa, bo jeśli oni będą mieli wartościowy kontrakt, to na pewno będziemy mogli się jemu przyjrzeć. Damy różnym producentom możliwość udziału w tym zamówieniu. Natomiast głównym przedmiotem zainteresowania będą propozycje  firm polskich. Z całym szacunkiem dla innych narodów, powinniśmy wspierać polski przemysł i polskiego pracownika – wskazał szef resortu obrony.

Antoni Macierewicz nie wykluczył walki o odszkodowanie od Airbusa za zerwanie umowy z Polską.

Będę rozmawiał z osobami z Ministerstwa Rozwoju i być może za stracony czas i za to, że inne oferty, które w tym czasie były sformułowane, mogą nie być już dostępne w tak korzystnych warunkach, trzeba będzie wystąpić do sądu o odszkodowanie. To jest rzecz, nad którą trzeba bardzo poważnie się zastanowić – podkreślił szef resortu obrony.

Nie mamy na celu odciąć się od gospodarki zbrojeniowej Francji, bo współpracujemy z nimi w różnych dziedzinach, a wiele kontraktów możemy jeszcze zawrzeć – zapewnił minister Antoni Macierewicz.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl