[TYLKO U NAS] Min. Jurgiel: Nasz plan dla wsi to polityka rozwoju, która poprawi sytuację polskich gospodarzy

Nasz plan dla wsi to polityka rozwoju, która poprawi sytuację polskich gospodarzy – podkreślał w środowym programie „Rozmowy niedokończone” na antenach Telewizji Trwam i Radia Maryja minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Polityk mówił na temat wyzwań stojących przed polskim rolnictwem i o rządowych planach dla sektora. Jak podkreślił, trwają prace nad Paktem dla Rozwoju Obszarów Wiejskich – częścią tzw. planu Morawieckiego, który ma przynieść kompleksową poprawę życia Polaków, w tym rolników.

Minister zaznaczył, że choć już wiele udało się zrobić, wciąż konieczne jest rozwiązanie problemów, takich jak np. niska opłacalność części produkcji i wiążący się z tym brak stabilizacji na rynkach rolnych.

– Przygotowaliśmy, uchwaliliśmy szereg ustaw i też finansowanie działań w tym zakresie, ale teraz już od dwóch lat zajmujemy się poszczególnymi rynkami rolnymi i – co jest ważne – bezpośrednią współpracą z zainteresowanymi. Te problemy ustalamy i to rozwiązujemy. Przyjęliśmy pozycję rolnika w łańcuchu żywnościowym. To są te wszystkie działania, które dotyczą poprawy opłacalności. One muszą być cały czas monitorowane i – przy współpracy z rolnikami – wprowadzane – powiedział minister Krzysztof Jurgiel.

Podczas ostatniej konwencji Zjednoczonej Prawicy premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przedstawienie przez rząd kompleksowego programu dla rolników.

Przyjęcie planu, który pozwoli rolnikom m.in. na bezpośrednią sprzedaż swoich produktów, szef resortu rolnictwa zapowiedział już wcześniej. Ma to, według niego, nastąpić najpóźniej w połowie bieżącego roku.

Całość programu w TV Trwam tutaj.

RIRM

drukuj