Premier B. Szydło: Polska przeznaczy dodatkowe 7 mln euro na fundusz wsparcia Afryki

Polska przeznaczy dodatkowe 30 milionów złotych, czyli blisko 7 milionów euro na fundusz wsparcia Afryki; to w tej chwili jedna z najwyższych kwot zadeklarowana przez państwo członkowskie Unii Europejskiej – mówiła w trakcie pierwszego dnia unijnego szczytu premier Beata Szydło.

Pytana o oczekiwanie deklarowania przez kraje członkowskie kwot wsparcia funduszu powierniczego UE dla Afryki, premier odpowiedziała, że polski rząd podjął już decyzję w tej sprawie.

„Przeznaczymy dodatkowe 30 mln zł, ponieważ wywiązaliśmy się już ze swojej wpłaty, którą wcześniej zadeklarowaliśmy, czyli ponad 1 mln euro, i w tej chwili będziemy wpłacać 30 mln, czyli blisko 7 mln zł” – poinformowała Beata Szydło.

„To jest z tego, co wiem w tej chwili, najwyższa kwota zadeklarowana przez państwo członkowskie. Dodatkowo będziemy wpłacali do Europejskiego Banku Inwestycyjnego na rozwój państw afrykańskich na Bliskim Wschodzie, również Bałkanów Zachodnich, 50 mln euro” – dodała szefowa rządu.

W funduszu powierniczym UE dla Afryki znajdują się obecnie środki w wysokości ok. 3,5 mld euro, z czego państwa członkowskie zadeklarowały wpłaty na 175 mln, a reszta pochodzi z unijnego budżetu.

PAP/RIRM

drukuj