fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Min. Macierewicz przywitał wielonarodową dywizję NATO

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powitał dziś w Elblągu żołnierzy Dowództwa Wielonarodowej Dywizji NATO. Podkreślił on na spotkaniu gotowość obrony wschodniej flanki Paktu Północnoatlantyckiego.

W swoim przemówieniu szef Ministerstwa Obrony Narodowej zaznaczył, że jest to przełom w naszej historii, znak, że wolność wróciła na te ziemie oraz znak, że bezpieczeństwo nas, naszych rodzin i naszych dzieci powróciło do Polski i do Europy Środkowo-Wschodniej.

W tym Dowództwie będą służyli oficerowie z trzynastu państw NATO. Będą służyli oficerowie z Litwy, Łotwy, Estonii, Włoch, Węgier, Słowacji, Czech, Kanady, Wielkiej Brytanii, Rumunii. To będzie wielonarodowe dowództwo, które będzie łączyło nas w jedną „żelazną pięść”, która nie pozwoli żadnemu wrogowi naruszyć granicy wschodniej NATO, nie pozwoli zagrozić narodowi estońskiemu, litewskiemu, łotewskiemu czy polskiemu – mówił minister Antoni Macierewicz.

Formowane w Elblągu wielonarodowe dowództwo będzie koordynować działania wszystkich czterech batalionowych grup bojowych NATO stacjonujących w Polsce oraz na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Zostały one rozmieszczone na wschodniej flance Sojuszu w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności, potwierdzonej przez ubiegłoroczny Szczyt NATO w Warszawie. Dowódcą Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód będzie gen. Krzysztof Motacki.

RIRM

drukuj