fot. By Zygmunt Put - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=99121243

Obawy o kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie

Mieszkańcy Krakowa nie chcą, by kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Wesołej stał się miejscem prób i koncertów. Protesty trafiły do władz miasta.

Centrum Krakowa to tzw. Wesoła, gdzie przez dziesięciolecia mieścił się Szpital Uniwersytecki. W listopadzie 2019 roku miasto odkupiło od szpitala teren wraz z budynkami, w tym z kościołem i przylegającym do niego klasztorem pokarmelitańskim. Władze Krakowa chcą, aby w świątyni powstała sala prób i sala koncertowa Capelli Cracoviensis. Przeciw desakralizacji świątyni protestują mieszkańcy miasta – mówi Przemysław Hołys z Inicjatywy „Obrońmy kościół na Wesołej”.

– Ponad 2 tys. mieszkańców Krakowa podpisało się pod petycją do prezydenta z Krakowa właśnie w sprawie kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie – podkreśla Przemysław Hołys.

O zachowanie sakralnego charakteru kościoła apelują liczne komitety społeczne Krakowa oraz środowiska akademickie. Inicjatywa „Obrońmy kościół na Wesołej” postuluje, aby władze miasta odsprzedały świątynię kurii krakowskiej z 98-procentową bonifikatą. Natomiast tereny zielone wokół świątyni powinny być dostępne dla ogółu mieszkańców. Według Tomasza Kisiela z Inicjatywy „Obrońmy kościół na Wesołej” miasto powinno zadbać o inną siedzibę dla Capelli Cracoviensis.

Nie godzimy się na to, aby kościół pełnił funkcję sali prób i koncertów z opcją Mszy świętych na godziny. Nie do tego kościół jest przeznaczony – zaznacza Tomasz Kisiel.

Społecznicy oczkują od władz Krakowa wpisania do Miejscowego Planu  Zagospodarowania Przestrzennego  przeznaczenia terenu, na którym stoi kościół na funkcje religijne. Wartość świątyni i budynku klasztornego wynosi ok. 24 milionów złotych. Do 19 lutego 2021 roku potrwa drugi etap konsultacji społecznych dotyczących zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl