fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Inwestycje w polską kolej

Polska prowadzi największy program kolejowy w Europie. Obejmuje on przebudowę dworców i modernizację linii kolejowych. W ostatnich dniach została podpisana umowa na renowację dworca Kraków Swoszowice.

Program kolejowy w Polsce jest prowadzony przy wsparciu środków europejskich. To blisko 40 mld zł w obecnej perspektywie unijnej. Wszystko po to, by podróż koleją była komfortowa i bezpieczna – podkreśla minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– To nie tylko dworzec kolejowy w Szczytnie, nie tylko remont, modernizacja dworca kolejowego w Nidzicy. To nie tylko nowoczesny dworzec w Czeremsze, przy wschodniej granicy naszego państwa. To nie tylko nowoczesny dworzec kolejowy w Sędziszowie Małopolskim – wyjaśnia minister.

Teraz czas na Kraków. Miasto doczekało się ogromnej inwestycji na budowę stacji Swoszowice.

– Inwestycji, która będzie łączyć tradycję i nowoczesność, bo będziemy świadkami remontu XIX-wiecznego dworca kolejowego, gdzie połączymy ekologię, dostępność, dostępność dla osób o szczególnych potrzebach, innowacyjne rozwiązania, ale również zachowamy jego tradycyjny wygląd – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

– Budynek będzie dostosowany w pełni do rozwiązań ekologicznych. Będzie zarządzany przez Centralny System Zarządzania, tak żeby parametry ekologiczne były monitorowane i zachowane – zaznacza Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A.

Wartość inwestycji to blisko 8 mln zł, z czego 5 mln to dofinansowanie w ramach unijnego programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace renowacyjne powinny zakończyć się na przełomie 2021-2022 roku.

TV Trwam News

drukuj