Przewozy Reginalne odwołały 8 pociągów

Osiem pociągów odwołały na razie w poniedziałek Przewozy Regionalne w woj. śląskim. To pociągi kursujące na trasach między Katowicami, a Kozłowem lub Kielcami, Katowicami, a Bielskiem-Białą lub Zwardoniem oraz Katowicami, a Wodzisławiem Śląskim. Poniedziałkowe odwołania pociągów to efekt braku obsady maszynistów PR, którzy w piątek zaczęli składać pracodawcy zwolnienia lekarskie.

W niedzielę na zwolnieniach przebywały 43 osoby. W poniedziałek rano w związku z tą sytuacją zebrał się Regionalny Zespół Zarządzania Kryzysowego – powołany w piątek przez naczelnika Ekspozytury Zarządzania Ruchem Kolejowym w Sosnowcu. Jak poinformowała PAP uczestnicząca w tym spotkaniu Bożena Fajkis ze śląskiego zakładu Przewozów Regionalnych, w związku z brakiem maszynistów spółka odwołała osiem pociągów, które w poniedziałek planowo miały wyjechać na tory woj. śląskiego.

Za te pociągi nie będzie autobusowej komunikacji zastępczej. Chodzi o pociągi odjeżdżające: o godz. 5.15 z Kozłowa do Katowic, o 7.38 z Katowic do Kielc, o 8.00 z Bielska-Białej do Katowic, o 8.15 z Katowic do Wodzisławia Śląskiego, o 11.35 z Wodzisławia Śląskiego do Katowic, o 11.37 ze Zwardonia do Katowic, o 13.08 z Katowic do Zwardonia oraz o 22.46 z Katowic do Bielska-Białej. Fajkis przekazała również, że tego dnia pociągi Przewozów Regionalnych na trasie Sosnowiec Główny – Katowice – Tychy Lodowisko prowadziło będzie pięciu maszynistów wypożyczonych przez należącą do samorządu woj. śląskiego spółkę Koleje Śląskie.

W piątek, sobotę i niedzielę Koleje Śląskie jeździły na tej trasie własnymi pociągami, łącznie uruchamiając w te dni 82 kursy. Łącznie w sobotę i niedzielę PR odwołały w regionie 16 pociągów. Tylko częściowo udało się je zastąpić dodatkowymi kursami Kolei Śląskich, komunikacją autobusową i umożliwieniem podróży pasażerów PR pociągami TLK, spółki PKP Intercity. Na razie nie ma pewności czy liczba odwołanych pociągów w poniedziałek nie ulegnie zmianie, np. wskutek dostarczenia zwolnień przez kolejnych maszynistów.

O aktualne informacje na temat kursowania pociągów podróżni mogą pytać pod numerami telefonów: 782 554 681 i 782 554 440. W środę Przewozy Regionalne nie wypłaciły w terminie wynagrodzeń ponad 1,4 tys. pracownikom śląskiego zakładu wskazując, że marszałek woj. śląskiego zaprzestał regulowania należności za przewozy. W tej sytuacji spółka – jak mówili jej przedstawiciele – zmieniła priorytety płatnicze na rzecz utrzymania regulowania bieżących zobowiązań wobec zarządcy kolejowej infrastruktury i dostawcy energii. Marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz argumentował brak płatności na rzecz PR faktem, że zakończona w połowie roku ostatnia umowa okresowa na przewozy nie została ani rozliczona, ani aneksowana.

Mimo to samorząd w pierwszych dniach października przelał PR pewną transzę należności, które z takiej umowy wynikałyby (ok. 10 mln zł). W piątek marszałek przelał kolejną transzę (ok. 11 mln zł) wyrażając przy tym nadzieję, że umożliwi to wypłatę zaległych wynagrodzeń. W reakcji zarząd PR zdecydował o wypłacie połowy zaległego wynagrodzenia za wrzesień wszystkim pracownikom śląskiego zakładu Przewozów Regionalnych. Przelewy mają być dokonywane od poniedziałku.

Szef Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych Leszek Miętek zapewnił w piątek, że w regionie nie odbywa się „jakikolwiek strajk maszynistów”, a zwolnienia są następstwem stresu spowodowanego brakiem pensji i perspektywą likwidacji śląskiego zakładu PR z końcem roku. W czerwcu zarząd woj. śląskiego zdecydował o powierzeniu swojej spółce Koleje Śląskie wszystkich przewozów kolejowych w regionie; Przewozy Regionalne mają tam jeździć tylko do grudniowej zmiany rozkładu jazdy. W reakcji zarząd PR poinformował o likwidacji w tym terminie swojego śląskiego zakładu i zwolnieniu większości z 1874 pracujących tam wówczas osób.

PAP 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl