Wznowienie rozmów na kolei

Dziś w południe zostaną wznowione rozmowy przedstawicieli kolejowych związków zawodowych z pracodawcami. Wczorajsze negocjacje zakończyły się fiaskiem.

Związkowcy domagają się ulg na przejazdy pociągami dla pracowników spółek kolejowych oraz kolejowych emerytów. Sprzeciwiają się zmianom sposobu naliczania ulg. Związkowcy chcą rozszerzenia obowiązywania ulg przejazdowych na nowo powstałe spółki kolejowe, czyli Koleje Dolnośląskie i Koleje Śląskie.

Leszek Miętek przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych, mówi, że zarówno strona rządowa jak i pracodawcy nie wykazują zainteresowania ugodowym rozwiązaniem problemu.

– Niestety wczorajsze dyskusje w żaden sposób nie przybliżyły nas do porozumienia. Pan minister Nowak mówi, że bardzo zależy mu na spokoju, ale z drugiej strony mówi, że spór to nie jego sprawa i w ogóle się nie angażuje. Pan prezes PKP Karnowski mówi, że zależy mu na rozwiązaniu sporu, jednak nie znajduje czasu bo jest menadżerem – jak o sobie mówi – i nie ma czasu na tego typu dyskusje. Grozi nam totalny paraliż komunikacyjny kraju – powiedział Leszek Miętek.

Związkowcy wystosowali list do wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz przewodniczącego Komisji Trójstronnej, ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza.  W liście zwrócili się o pomoc w rozmowach z pracodawcami. Sytuacja jest napięta, gdyż jest to ostatni dzień na kompromisowe rozwiązanie sporu – stwierdził przew. Leszek Miętek.

– Wysłaliśmy także pisma do pana ministra pracy Władysława Kosiniaka – Kamysza i do pana wicepremiera Janusza Piechocińskiego. Zwróciliśmy się o osobiste zaangażowanie w rozwiązanie sporu i pomoc w dojściu do porozumienia, co przyczyni się do uniknięcia strajku generalnego. Nie wiemy jednak jakie będą efekty rozmów. Sprawa jest dość kryzysowa, z uwagi na to, że dzisiaj jest ostatni dzień, w którym możemy dojść do porozumienia albo spisać protokół rozbieżności. Od jutra mają obowiązywać nowe zasady – dodał Leszek Miętek.

Wypowiedź Leszka Miętka:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl