KE: ponad 250 mln euro na modernizację kolei w Polsce

Komisja Europejska przyznała Polsce ponad 250 mln euro na modernizację linii kolejowych. Inwestycje mają na celu unowocześnienie taboru na trasach europejskich.

Pierwszy projekt dotyczy zakupu przez spółkę Twoje Linie Kolejowe 20 pociągów, które będą mogły być używane na liniach transeuropejskich. Chodzi m.in. o połączenia Poznań-Warszawa, odcinki Warszawa-Działdowo, czy Bydgoszcz-Gdynia. UE da na ten cel 185,5 mln euro; całość będzie kosztowała ponad 285 mln euro. Projekt rozpoczął się w 2013 r. i ma zostać sfinalizowany do końca 2015 r.

W ramach drugiego projektu zostanie zmodernizowanych 150 wagonów pasażerskich oraz kupiony zostanie sprzęt do ich czyszczenia i utrzymania. Łączna wartość projektu to ponad 100 mln euro.

Czesław Warsewicz, wydawca portalu nakolei.pl., mówi, że dobrze UE przeznacza pieniądze na kolej, jednak problem jest w tym, że rząd nie potrafi ich wykorzystać.

– Z perspektywy 2007-2013 Polska nie wykorzystała około 50%; 4/10 mld euro. To jest grubo ponad 10-12 mld euro. Czy ta kwota znowu teoretycznie przyznawanych 270 mln jest kwotą, która cieszy, ale w porównaniu z tym co dzisiaj ten, że ten poziom zaniedbań był tak duży i rażąco naruszany interes nas pasażerów w zakresie niewykorzystania środków po, to żeby lepiej bezpieczniej, bardziej komfortowo przewozić – mówił Czesław Warsewicz.

Inwestycje są finansowane w ramach polskiego programu operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Przyspieszenie inwestycji kolejowych m.in. poprzez uproszczenia procedur w wydawaniu pozwoleń na budowę zakłada projekt założeń noweli ustawy o transporcie kolejowym. Jutro ma się nim zająć rząd.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl