Kolejarze: wagony w tragicznym stanie

Zaniepokojenie katastrofalnym stanem wagonów PKP Intercity oraz brakiem odpowiedniej kontroli wyrazili w liście do UTK kolejarze z Zakładu Północnego w Gdyni. [czytaj]

W liście pracownicy gdyńskiego zakładu oświadczyli, że wielokrotnie informowali swoich przełożonych o niedoborze pracowników przy obsłudze technicznej wagonów. Pracodawca mimo to nie podjął żadnych działań.

Konsekwencją jest pobieżne sprawdzenie lub nie wykonanie części zadań w ramach przeglądu – napisali gdyńscy kolejarze. Łamane są wszelkie standardy i przepisy. Kolejarze zaznaczają, że muszą poświadczyć nieprawdę o kierowanych do ruchu sprawnych i bezpiecznych wagonach. Przywołują wydarzenia, gdy wagony PKP Intercity przygotowane przez gdyński zakład, ulegały awarii w trasie przez samoistne wyłączenie wagonu lub trzykrotne wykolejenie.

Pracownicy Zakładu w Gdyni zwracają uwagę, że gdyby nie odpowiedzialna postawa drużyn konduktorskich, mogłoby dojść do tragedii. Gdyńscy kolejarze są oburzeni faktem, że mimo takich zaniedbań, spółka PKP Intercity otrzymała w 2010 roku „Certyfikat Bezpieczeństwa” przyznany przez Urząd Transportu Kolejowego.

– Uważam, że kolejarze z północnego zakładu mają rację, przecież jeżdżą wagony czterdziestoletnie. Jeśli jest zagrożony stan bezpieczeństwa to bardzo dobrze robią, że to sygnalizują, ale taka sytuacja jest w całej Polsce – mówi Stanisław Kogut, senator, wieloletni pracownik kolei.

Senator pyta się „czy chcemy następnych Szczekocin?” Senator zaznacza, że nie można dopuścić do sytuacji w której zagrożone jest bezpieczeństwo pasażerów.

– Jeszcze dzisiaj zadzwonię do UTK, do ministra Dyla i powiem mu, żeby jak najszybciej zajął się tym problemem i apeluje do pracowników, aby jak najszybciej zgłaszali takie praktyki na policję i do prokuratury – dodał senator Stanisław Kogut.

PKP Intercity odpiera zarzuty. Biuro Komunikacji i PR PKP oświadczyło, że spółka jest poddawana restrykcyjnym kontrolom w zakresie bezpieczeństwem ruchu kolejowego. Jak dodano raport pokontrolny UTK stwierdził, że jednostka PKP Intercity jest przygotowana do realizacji założonych w firmie procedur. PKP Intercity sukcesywnie zwiększa też nakłady na naprawy taboru.

RIRM/Kurier kolejowy

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl