By Bardrock - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9798784

O ponad milion pasażerów więcej podróżowało koleją w lipcu tego roku

Kolej w lipcu tego roku przewiozła ponad 27,5 mln podróżnych – ponad milion pasażerów więcej niż rok temu, kiedy to z usług przewoźników kolejowych skorzystało 26,4 mln osób – poinformował w poniedziałkowym komunikacie Urząd Transportu Kolejowego.

„Podróże w lipcu najczęściej związane są z wyjazdami wakacyjnymi. Pasażerowie podróżujący pociągami PKP Intercity średnio pokonywali dystans blisko 270 km o blisko 40 km więcej niż średni dystans podróży w okresie styczeń – maj. Wzrost średniej odległości miał również miejsce u przewoźników regionalnych, którzy na ten okres uruchamiają dodatkowe pociągi do miejscowości wypoczynkowych” – poinformował urząd.

„W okresie wakacji podróżni często wybierają kolej jako środek transportu do miejscowości wypoczynkowych. Przekłada się to na znaczący wzrost liczby pasażerów w pociągach dalekobieżnych” – skomentował lipcowe wyniki cytowany w komunikacie prezes Urzędu Transportu Kolejowego Ignacy Góra.

Z danych UTK wynika też, że w ciągu siedmiu miesięcy 2019 roku z usług kolei skorzystało blisko 189 mln pasażerów – o 6,7 proc. więcej niż w tym samym okresie rok temu. Przed rokiem koleją w czasie pierwszych siedmiu miesięcy podróżowało 177 mln pasażerów.

Od stycznia do końca lipca najwięcej podróżnych skorzystało z usług Przewozów Regionalnych. Udział tego przewoźnika w rynku wyniósł 26,5 proc.

Na drugim miejscu uplasowały się Koleje Mazowieckie z 18,9-proc. udziałem. Trzecia pozycja należy do PKP Intercity z 14,6-proc. udziałem.

PAP/RIRM

drukuj