fot. PAP/Andrzej Grygiel

PiS przeciwny prywatyzacji spółki PKP Energetyka

Politycy PiS-u chcą wstrzymania prywatyzacji PKP Energetyki. Posłowie zwrócili się  do resortu Infrastruktury, aby ten zbadał skutki, jakie może nieść za sobą sprzedaż kluczowej dla bezpieczeństwa kraju spółki.

Fundusz kapitałowy z Luksemburga CVC rozpoczyna właśnie wyłączne negocjacje z PKP na temat przejęcia spółki PKP Energetyka.

Poseł Krzysztof Tchórzewski, wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury zwraca uwagę, że ten fundusz kupuje na świecie przedsiębiorstwa po to, aby je potem sprzedać.

– Co się stanie, jeżeli ten fundusz kapitałowy sprzeda PKP Energetykę np. firmie związanej z Państwem Islamskim, czy firmie, która zajmuje się strategią i współpracuje z państwami niekoniecznie nam przyjaznymi? Tego typu rzeczy nie zostały przeanalizowane. Co ciekawe – żeby w takiej informacji, którą przekazało ministerstwo, ono mówi, że PKP Energetyka nie jest istotna, dlatego że energię teraz każdy może sobie kupić na rynku i że jest tutaj dowolność energii. Tak – dla odbiorcy przemysłowego, a PKP Energetyka jest monopolistą, jeśli chodzi o zasilenie w 3 kilowolty – podkreśla poseł Krzysztof Tchórzewski.

Posłowie domagają się, w sprawie sprzedaży spółki, Sejmowej debaty i niejawnego  posiedzenia komisji infrastruktury.

Spółka PKP Energetyka powstała w 2001 roku. Posiada sieć dystrybucyjną na terenie całego kraju i dostarcza energię elektryczną m.in. dla PKP Intercity, PKP Cargo. Zajmuje się także sprzedażą paliwa dla przewoźników kolejowych.

RIRM

drukuj