Coraz bliżej strajku w Przewozach Regionalnych

Ciągle nie osiągnięto porozumienia w sprawie oddłużenia Przewozów Regionalnych i wstrzymania zwolnień. Pierwszym ostrzeżeniem przed strajkiem generalnym ma być czwartkowa pikieta przed Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju.

Jeżeli procesy destrukcji polskich kolei nie zostaną odwrócone, to czeka nas ich likwidacja – alarmują związkowcy.

Kolejowi związkowcy są zaniepokojeni dużym zadłużeniem spółki i planowanymi zwolnieniami. Grożą strajkiem. Do tej pory projekt restrukturyzacji Przewozów Regionalnych podpisało 7 marszałków.

Marszałkom województw nie podoba się to, że będą musieli pozbyć się decyzyjności w obszarze przewozów regionalnych na rzecz inwestora strategicznego, który przejąłby środki na oddłużenie i restrukturyzację przewozów. Kością niezgody jest również konieczność podpisywania 5-letniej umowy na świadczenie usług przez przewoźnika. Samorządy wolą powoływać swoje spółki – a te, jak twierdzą związkowcy, są nieefektywne. Marszałkowie mogą w nich obsadzać lukratywne stanowiska – m.in. w zarządach i radach nadzorczych. Wszystko to odbywa się za publiczne pieniądze samorządów. Konsekwencje są takie, że finansowanie rośnie, a jakość usług spada.

– To wszystko odbywa się w majestacie prawa, Regionalne Izby Obrachunkowe  milczą. Nikt nie bada efektywności wykorzystania środków unijnych – mówi Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych.

Kolejowi związkowcy podkreślają, że w takiej sytuacji trzeba działać jak najszybciej. Na ich apele o podjęcie dialogu społecznego nie odpowiedziała minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak. Dlatego już jutro będą oni protestować przed ministerstwem. Jeżeli demonstracja nie przyniesie oczekiwanych rezultatów – związkowcy nie wykluczają strajku generalnego.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl