Współpraca PKP PLK i Kolei Litewskich ws. bezpieczeństwa na Rail Baltica

PKP Polskie Linie Kolejowe będą współpracować z Kolejami Litewskimi w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa na litewskim odcinku międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica od polsko-litewskiej granicy do Kowna. Koleje podpisały w środę w Warszawie trzyletnią umowę w tej sprawie. Jej wartość to 1 mln zł brutto.

PKP PLK podkreślają, że to pierwsza umowa, na mocy której będą świadczyć usługi za granicą.

Rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec powiedział, że w ramach tej umowy przewoźnik będzie pomagać Kolejom Litewskim, gdy dojdzie np. do wypadku czy innego zdarzenia na torach. Chodzi o wysyłanie zespołów ratownictwa technicznego, specjalnego pociągu z pomocą techniczną i podjęcie działań, by wszystkie przewozy na Rail Baltica odbywały się jak najsprawniej. Po Rail Baltica na Litwie kursują zarówno pociągi pasażerskie, jak i towarowe.

PKP PLK i Koleje Litewskie „Lietuvos Geležinkeliai” współpracują już ze sobą, a zawarta w środę umowa poszerza tę współpracę w zakresie bezpieczeństwa. Ma też służyć wymianie doświadczeń związanych z likwidacją następstw wypadków na Rail Baltica.

„Bezpieczeństwo jest kluczowym elementem dla przygotowania się do dużego ruchu na linii Rail Baltica. Wykorzystując wiedzę, doświadczenia pracowników oraz specjalistyczny sprzęt, zapewnimy sprawne eliminowanie skutków ewentualnych zdarzeń. Regularne wspólne ćwiczenia ekspertów i praktyczne szkolenia to część współpracy zarządców infrastruktury kolejowej Litwy i Polski” – podkreśla cytowany w komunikacie prasowym prezes PKP PLK SA Ireneusz Merchel.

PKP PLK podkreślają, że zawarta umowa jest kolejnym krokiem do zwiększania przewozów przez przejście graniczna Trakiszki-Mockava.

Rail Baltica to transeuropejski szlak kolejowy prowadzący z krajów nadbałtyckich przez Polskę do Europy Zachodniej. W Polsce Rail Baltica to 341 km kolejowej trasy od Warszawy przez Białystok, Ełk do granicy z Litwą w Trakiszkach.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl