Litwa: Polonez na 100 par w prezencie na 100-lecie Polski

Sto par – tancerzy z polskich zespołów Wilna i Wileńszczyzny, a także zespołów litewskich – w prezencie na stulecie Polski – zatańczyło w niedzielę poloneza na wileńskim Placu Ratuszowym.

Młodzież wykonała też litewską polkę Suktinis, po czym na placu rozciągnięto dwie 100-metrowe flagi Polski i Litwy.

Była to już druga edycja poloneza na wileńskim placu. Po raz pierwszy polonez z filmu Pana Tadeusza został wykonany 16 lutego z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości Litwy.

„Tym tańcem uczciliśmy znamienne rocznice obu krajów, które kochamy tak samo” – powiedział PAP Łukasz Kamiński, członek Polskiego Zespołu Artystycznego Pieśni i Tańca Wilia, inicjator wykonania poloneza.

„Taka piękna manifestacja. Taki piękny wymowny symbol, zrozumiały dla wszystkich” – powiedziała ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska wyrażając uznanie dla inicjatywy tancerzy.

„Muzyka nas łączy, taniec nas łączy, nie trzeba nic mówić, wystarczy zatańczyć” – dodała.

Wileńskie obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w niedzielę zakończy Włodzimierz Nahorny Sextet koncertem „Chopin Genius Loci”. Koncert po południu (o godz. 16.00 czasu polskiego) odbędzie się w Domu Kultury Polskiej.

W ramach centralnych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości Polski w Wilnie w niedzielę na Placu Łukiskim w obecności przedstawicieli władz kraju i polskiej placówki dyplomatycznej wciągnięto flagi Litwy i Polski.

Na Cmentarzu Rossa w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego o godz. 12.00 czasu polskiego w inicjatywy ambasady polskiej w Wilnie tysiące osób wzięło udział w akcji „Niepodległa do hymnu”. Hymn Polski na Rossie był wykonywany też godzinę wcześniej, o godz. 12.00 czasu lokalnego (11.00 czasu polskiego) z inicjatywy Zarządu Głównego Związku Polaków na Litwie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl