Rzeszów: Po raz pierwszy raz zabił Dzwon Niepodległości; wspólnie odśpiewano hymn

W południe w niedzielę, przy pomniku Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie, jak w wielu miastach Polski, licznie zgromadzeni mieszkańcy wspólne odśpiewali hymn Polski. Tuż przed tym po raz pierwszy zabił Dzwon Niepodległości, odlany specjalnie na stulecie odrodzenia polskiej państwowości.

W dzwon, w imieniu mieszkańców Podkarpacia, jako pierwszy uderzył marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.

Wojewódzkie obchody w Rzeszowie rozpoczęła niedzielna Msza święta w kościele farnym. Następnie na Placu Farnym, przy pomniku Leopolda Lisa-Kuli, odbyły się główne uroczystości.

Okolicznościowe przemówienia wygłosiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i marszałek Ortyl. List marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego odczytała posłanka Krystyna Wróblewska.

„Z satysfakcją i dumą powracamy do tamtych wydarzeń (odrodzenia się Polski niepodległej) jak do korzeni naszej tożsamości. Jednocześnie składamy należny hołd wszystkim, których poświęcenie i miłość Ojczyzny stworzyły podstawy naszej niezależności. Czujemy się w odpowiedzianymi spadkobiercami tego ofiarnego wysiłku” – napisał liście marszałek.

Zaznaczył, że pielęgnując pamięć, umacniamy naszą dumę i z nadzieją spoglądamy w przyszłość.

„Niech wspomnienie dokonań naszych poprzedników i przodków będzie dla nas inspiracją do podejmowania odpowiedzialności za wspólne dobro, jakim jest niepodległa Rzeczpospolita” – podkreślił marszałek Kuchciński.

Następnie odbył się apel poległych, salwa honorowa, po których kolejne osoby – w tym m.in. wojewoda podkarpacki, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, środowisk akademickich, kombatanckich, różnych organizacji, kultury, sportowcy, przedstawiciele rodzin podkarpackich, a także mieszkańcy – uderzali w Dzwon Niepodległości.

Po południu w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie zaplanowano koncert „Polska Niepodległa” w wykonaniu Chóru i Orkiestry Kameralnej NICOLAUS. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa pt. „Pomiędzy Rosją i Niemcami”.

Odlany dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dzwon, który po raz pierwszy zabrzmiał w niedzielę w Rzeszowie, został poświęcony w piątek wieczorem w Przemyślu przez biskupa pomocniczego archidiecezji przemyskiej ks. bp Stanisława Jamrozka.

Dzwon zamówił samorząd województwa podkarpackiego. Wykonała go Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Prace nad jego wykonaniem trwały blisko cztery miesiące.

Dzwon waży 1000 kg, ma 118 cm średnicy. Znajduje się na nim godło Polski, herb woj. podkarpackiego oraz napis „Dzwon Niepodległości 1918-2018”. Na bokach dzwonu znalazł się tekst „Roty” Marii Konopnickiej.

Uroczystości rocznicowe w Rzeszowie odbywały się też w sobotę; o godz. 19.00 w przeddzień Święta Niepodległości w czasie „Nocy Pamięci” przy dziewiętnastu pomnikach w mieście zapłonęły znicze. Wystawione zostały też posterunki honorowe i złożono kwiaty. W ten sposób, z inicjatywy wojewody podkarpackiego, uczczono pamięć bohaterów walk o niepodległość. Później uroczystości przeniosły się na rzeszowski rynek, gdzie zgromadzonym rozdano flagi i kotyliony. Wspólnie odśpiewano hymn, odbyły się też apel pamięci i salwa honorowa.

PAP/RIRM

drukuj