Szczecin: uroczystości setnej rocznicy odzyskania niepodległości u stóp Wałów Chrobrego

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w niedzielę w wojewódzkich obchodach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości u stóp reprezentacyjnych Wałów Chrobrego w Szczecinie. Jak mówili mieszkańcy miasta, szczególną chwilą było wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.

Uczestnicy obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zebrali się przy scenie u stóp Wałów Chrobrego, licznie zgromadzili się też na schodach i na tarasie budowli. Wiele osób przyniosło ze sobą biało-czerwone flagi. Mieszkańcy włączyli się w odśpiewanie hymnu państwowego, który zabrzmiał w południe w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” i oficjalnie rozpoczął uroczystości.

O wdzięczności dla „ojców i bohaterów polskiej wolności”, której nie może zabraknąć podczas obchodów rocznicy, wspominał w liście odczytanym przez wojewodę zachodniopomorskiego Tomasza Hinca premier Mateusz Morawiecki.

„Ale też musimy pamiętać o całym dziedzictwie pokoleń, które od wieków budowały naszą Polskę pracą i krwią. Zjednoczmy się w jedności i dumie – dumie z polskiej historii, bo to jedna z najbardziej inspirujących opowieści świata” – zachęcał premier w liście.

Z kolei minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński dziękował w odczytanym przez wicewojewodę Marka Subocza liście wszystkim rodakom „za uczynienie tego dnia wyjątkowym świętem oraz za dobre myśli i słowa poświęcone sprawom Ojczyzny”. Wspominając o wojewódzkich obchodach rocznicy, podkreślił, że takie wydarzenia „pokazują troskę o wspólne dobro, jakim jest Polska”.

„Nie można w pełniejszy sposób uczcić wspaniałego narodowego święta” – zakończył swój list min. Brudziński.

Mieszkańcy miasta, którzy zjawili się na uroczystości, podkreślali w rozmowie z PAP, że na takich wydarzeniach „trzeba być”.

„Cieszę się, że przyszło tutaj tak wiele osób, jestem mile zaskoczona. Sądzę, że mimo wszystko taka uroczystość łączy ludzi” – mówiła szczecinianka, pani Ewa.

„W momencie śpiewania hymnu ogarnęło mnie duże wzruszenie. To niezwykłe przeżycie, gdy śpiewa się w takim tłumie” – zaznaczyła inna uczestniczka obchodów rocznicy, pani Grażyna.

Na scenie zabrzmiały pieśni patriotyczne odśpiewane przez Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie z akompaniamentem orkiestry wojskowej. Ulicą Jana z Kolna przeszła defilada jednostek wojska, policji i straży pożarnej, za którą przejechały wojskowe wozy bojowe.

Po południu przed popiersiem Józefa Piłsudskiego na pl. Szarych Szeregów odbędą się uroczystości z ceremoniałem wojskowym. Po nich wystąpi zespół Tulia.

Przez cały dzień w alei Kwiatowej odbywa się Jarmark Niepodległościowy. Dla odwiedzających przygotowano m.in. fotobudkę z patriotycznymi rekwizytami i księgę, do której można wpisać życzenia dla Polski. Jarmark rozpoczęło o godz. 11.11 ponad 350 biegaczy, którzy wystartowali w pięciokilometrowym Biegu Niepodległości.

O godz. 18.00 na pl. Solidarności powieje sto flag zaprojektowanych przez szczecinian. W Centrum Dialogu Przełomy można z kolei zobaczyć z okazji święta m.in. specjalne eksponaty nawiązujące do rocznicy, które wzbogacą wystawę stałą Centrum.

Prezentowane są m.in. siodła z kolekcji Andrzeja Winczy, pochodzące z okresu I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej i II drugiej wojny światowej. Odwiedzający wystawę mogą także zobaczyć nowsze eksponaty, a wśród nich m.in. opozycyjne wydawnictwa odnoszące się do rocznic odzyskania niepodległości, które przez komunistyczne władze były rugowane z przestrzeni publicznej.

W szczecińskiej filharmonii zakończy się wieczorem trwający od 4 listopada cykl koncertów Jesteśmy w domu. Od początku listopada króluje tam polska kultura muzyczna. O godz. 17.00 cykl zakończy koncert „Sto na sto, Muzyczne dekady wolności, Górecki”.

Opera na Zamku w Szczecinie przygotowała natomiast wspólne śpiewanie z towarzyszeniem chórów „700 głosów na 100 lat niepodległości”. Wieczorem w bazylice archikatedralnej odbędzie się oratorium słowno-muzyczne w wykonaniu chórów szczecińskich pod dyrekcją prof. Ryszarda Handkego.

PAP/RIRM

drukuj