Szczecin: Konferencja „Rodzina najważniejszą wartością w społeczeństwie”

„Rodzina najważniejszą wartością w społeczeństwie” – pod takim hasłem w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbyła się wczoraj konferencja skierowana do instytucji podejmujących zadania na rzecz dzieci i rodziny.

Rodzina – to tutaj kształtują się młode umysłu, to tutaj uczymy się podejścia do życia, religii oraz tego, w jaki sposób postępować przez swoje życie – podkreślił na otwarciu konferencji wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz. Dlatego rząd stawia właśnie na rodzinę – dodał.

– To chociażby program „500 plus”, pierwszy taki program po roku 1989, który realnie wspiera polskie rodziny. Dzięki temu programowi, wiele rodzin wyszło z ubóstwa. Dzisiaj rodziny są w stanie wyjechać na wakacje – akcentował Marek Subocz.

O rodzinie jako wartości i więzach rodzinnych mówiła prof. Barbara Kromolicka. „Poligon” społeczny dzieci, wychowanych przez jednego rodzica, jest zupełnie inny niż ten, który mają dzieci ze stabilnych rodzin. To będzie miało znaczenie dla ich postaw, zachowań i decyzji wykraczających poza sferę prywatności – podkreśliła.

– Wyobraźmy sobie Polskę zarządzaną za 15-20 lat przez ludzi, którzy wychowywali się nie znając takiego dobrodziejstwa, jakim jest stabilna rodzina, czyli wychowywali się poza małżeństwem, zaledwie z jednym rodzicem – wskazała prof. Barbara Kromolicka.

Rodzina to fundament rozwoju człowieka na każdym etapie życia – ten temat podjęła dr Grażyna Kowalczyk z Uniwersytetu Szczecińskiego. W rodzinie potrzebne jest wzajemne wsparcie, spokój, który pozwoli wyeliminować stres. Ma to ogromny wpływ na dziecko, także wtedy, gdy znajduje się jeszcze w łonie matki.

– Jeśli matka będzie zadowolona oraz wspierana przez męża, wtedy ta orientacja emocjonalna będzie stanowiła bazę pod całokształt do funkcjonowania w dalszym życiu. Jeśli matka przeżywa stres, denerwuje się, nie jest szczęśliwa, to wtedy do jej krwi dostają się takie hormony, jak adrenalina. Wtedy dziecko może przynieść ze sobą na świat rozchwianie emocjonalne – mówiła dr Grażyna Kowalczyk.

W trakcie konferencji podjęto również temat systemu pomocy rodzinie, a także profilu zachodniopomorskiej rodziny.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl