PK: Bezwzględne kary pozbawienia wolności wobec członków grupy handlującej bronią

Rafał W. i Rafał M. zostali skazani na bezwzględne kary pozbawienia wolności w wymiarze odpowiednio 13 i 11 lat za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się m.in. nielegalnym handlem bronią – podała w środowym komunikacie Prokuratura Krajowa.

Rafał W. i Rafał M., wyrokiem Sądu Okręgowego w Gliwicach, zostali uznani za winnych udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Akt oskarżenia w tej sprawie skierował do sądu Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Jak głosi komunikat PK, grupa przestępcza, której członkami byli oskarżeni, działała od 2014 roku na terenie Polski, Holandii, Czech i Słowacji.

Zajmowała się m.in. sprowadzaniem broni pozbawionej cech użytkowych ze Słowacji i przerabianiem jej na broń ostrą. Następnie broń była przemycana do krajów Unii Europejskiej, między innymi Holandii, i tam była sprzedawana” – podała prokuratura.

Ponadto grupa wytwarzała znaczną ilość środków odurzających i substancji psychotropowych, którymi obracała. Przestępcy odpowiedzialni byli również za wymuszanie zwrotu wierzytelności oraz wprowadzanie do obrotu fałszywych banknotów euro, a także produktów leczniczych bez wymaganego zezwolenia.

Rafał W. i Rafał M. zostali skazani na bezwzględne kary łączne pozbawienia wolności w wymiarze kolejno 13 lat i 11 lat.

„Sąd orzekł również wobec oskarżonych przepadek korzyści majątkowej, osiągniętej z popełnionych przestępstw w kwocie 168 tysięcy złotych (Rafał W.) i 84 tysięcy złotych (Rafał M.). Ponadto Rafał M. został zobowiązany do zapłaty nawiązki w kwocie 2 tysięcy złotych” – czytamy w komunikacie.

Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

„Prokurator, z uwagi na dokonaną w wyroku przez sąd zmianę kwalifikacji prawnej czynów zarzuconych oskarżonym, wystąpił z wnioskiem o sporządzenie i doręczenie pisemnego uzasadnienia wyroku, celem dokonania jego oceny” – podano.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl