fot. CBŚP

CBŚP rozbiło gang handlarzy nielegalną bronią; mieli 300 sztuk broni palnej, amunicję i granaty

Prawie 300 sztuk nielegalnej broni palnej, ok. 3 tysiące sztuk amunicji oraz granaty, pociski i zapalniki – to arsenał zabezpieczony przez Centralne Biuro Śledcze Policji podczas działań wymierzonych w handlarzy nielegalną bronią. Funkcjonariusze przeprowadzili akcję w ośmiu województwach i zatrzymali 7 osób.

Nadkom. Iwona Jurkiewicz, rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji, podała dziś, że w akcji wzięło udział ponad 100 policjantów, w tym funkcjonariusze z kilku zarządów terenowych Biura, kontrterroryści, pirotechnicy i biegli z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Szczególne zabezpieczenie działań wynikało m.in. z podejrzenia, że osoby, które będą zatrzymywane, mogą posiadać broń palną.

Akcję przeprowadzono jednocześnie na terenie 8 województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, małopolskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, śląskiego i kujawsko-pomorskiego.

„To potężne uderzenie wymierzone w rynek nielegalnego handlu bronią. Działania zorganizowano tak, aby osoby zostały zatrzymane jednocześnie i aby nie mogły się ze sobą porozumiewać. Funkcjonariusze CBŚP przeszukali blisko trzydzieści obiektów i zatrzymali siedem osób podejrzanych” – przekazała nadkom. Iwona Jurkiewicz.

Policja zabezpieczyła 183 sztuki krótkiej broni palnej, 103 sztuki długiej broni palnej i 73 elementy, z których można skonstruować broń, w tym lufy i zamki oraz ok. 3 tys. sztuk amunicji, 2 granaty bojowe, pocisk artyleryjski i 200 zapalników do materiałów wybuchowych.

„Ponadto zabezpieczono 4 sztuki broni białej, w tym dwa ostrza ukryte w laskach. Część zabezpieczonej broni znajdowała się w skrytkach, specjalnie przygotowanych do jej przechowywania” – podała rzecznik CBŚP.

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące m.in. nielegalnego handlu bronią palną i amunicją, wyrabiania i przerabiania broni, posiadania bez wymaganego zezwolenia przyrządów wybuchowych, broni palnej lub amunicji. Czterech zatrzymanych usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie.

„Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności” – przekazał Dział Prasowy PK.

Na wniosek prokuratora sąd w Lublinie aresztował pięć osób; dwie z nich będą mogły opuścić areszt po wpłaceniu kaucji.

Rzecznik CBŚP podkreśliła, że sprawa jest rozwojowa i policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

„Teraz wszystkie zabezpieczone przedmioty zostaną poddane szczegółowej analizie. Trwa ustalanie, czy przejęta broń mogła być wykorzystana do popełnienia przestępstw. Śledczy będą także wyjaśniać, w jaki sposób osoby, które są podejrzane o handel bronią, weszły w jej posiadanie” – dodała nadkom. Iwona Jurkiewicz.

PAP

drukuj