fot. wikipedia

Szczecin: rozpoczęła się rozbiórka Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej

Rozpoczęła się rozbiórka Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej stojącego w centrum Szczecina. Demontaż kolumny oraz podstawy cokołu będzie trwał około tygodnia – poinformował PAP szczeciński magistrat.

„Obecnie pomnik został ogrodzony i trwają prace przygotowawcze do rozbiórki pomnika. Sama rozbiórka będzie podzielona na dwa etapy: demontaż kolumn oraz demontaż podstawy cokołu, będzie trwała około tygodnia” – powiedziała PAP Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego Urzędu Miasta w Szczecinie.

Jak wyjaśniła „płaskorzeźby oraz elementy rzeźbiarskie zostaną zabezpieczone i w późniejszym czasie przeniesione na Cmentarz Centralny w Szczecinie”.

„Sama kolumna prawdopodobnie ulegnie zniszczeniu przy demontażu, a teren wokół niej zostanie wyrównany” – dodała Cyza-Słomska.

Zgodę na przeniesienie elementów rzeźbiarskich w postaci kompozycji figuralnych oraz herbów miast na teren Cmentarza Centralnego w Szczecinie wydał wojewódzki konserwator zabytków.

Szczecińska Pracownia Architektoniczna Archaid w marcu br. wygrała konkurs na zagospodarowanie placu, na którym obecnie stoi pomnik.

Zakładany przez szczeciński magistrat maksymalny koszt prac budowlanych, które będą wiązały się z realizacją projektu nie może przekroczyć 2,5 mln zł. Realizacja ma rozpocząć się w 2018 r.

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej stoi na Złotym Szlaku – reprezentacyjnej ścieżce spacerowej prowadzącej od Jasnych Błoni do Zamku Książąt Pomorskich.

Pomnik upamiętniający zasługi Armii Czerwonej w zdobywaniu miast Pomorza Zachodniego podczas II wojny światowej został odsłonięty 23 kwietnia 1950 r. w piątą rocznicę wkroczenia do Szczecina armii sowieckiej. Pomnik ustawiono na reprezentacyjnym placu w centrum miasta. W 1992 r. na polecenie urzędu miejskiego usunięto z pomnika wieńczącą go pięcioramienną betonową gwiazdę, którą obecnie można oglądać w Centrum Dialogu Przełomy, oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie.

PAP/RIRM

drukuj