Szczecin: Politycy PiS uczestniczyli w Mszy św. w intencji ludzi morza

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński uczestniczyli dziś w Mszy św. „za tych, co na morzu” w szczecińskiej bazylice archikatedralnej. Msza odbyła się też w intencji zmarłego w ub.r. wojewody zachodniopomorskiego Piotra Jani.

W uroczystej mszy wzięli udział także Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, zachodniopomorscy posłowie PiS oraz tłumy szczecinian.

Po uroczystości politycy PiS pojechali na teren Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Tam odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą zmarłemu w sierpniu 2016 r. wojewodzie Piotrowi Jani.

Piotr Jania był wojewodą zachodniopomorskim od grudnia 2015 r. Przez 40 lat był zawodowo związany ze szczecińskim portem. W latach 80. działał w „Solidarności”. W 1989 r. był jednym z założycieli Obywatelskiego Komitetu Porozumiewawczego „S” Regionu Pomorza Zachodniego i członkiem prezydium odpowiedzialnym za sprawy techniczne i organizacyjne podczas wyborów parlamentarnych w czerwcu 1989 r.

Za działalność w opozycji niepodległościowej w 2008 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Od 2002 r. Piotr Jania był wiceprezesem stowarzyszenia zajmującego się sprawami gospodarki morskiej Związku Miast i Gmin Morskich, które występowało przeciw budowie gazociągu Nord Stream. W kadencji 2002-2006 był radnym Urzędu Miasta w Szczecinie. Ponownie mandat radnego miejskiego uzyskał w 2010 i 2014 r. W Radzie Miasta zasiadał m.in. w komisji ds. rozwoju, promocji i gospodarki morskiej; był też przewodniczącym klubu radnych PiS. Od 2001 r. należał do PiS.

Uroczysta Msza św. w intencji ludzi morza to element odbywającego się w Szczecinie finału regat The Tall Ships Races.

PAP/RIRM

drukuj