J. Kaczyński: rozpoczął się dialog polityczny, który będzie kontynuowany

Rozpoczął się dialog polityczny, który będzie kontynuowany – powiedział prezes PiS-u Jarosław Kaczyński po spotkaniu liderów partii politycznych. Podkreślił, że „była to rozmowa, a nie wojna”. Jarosław Kaczyński powiedział, że rozmowa szefów ugrupowań politycznych dotyczyła m.in. kwestii Trybunału Konstytucyjnego, Światowych Dni Młodzieży, czy szczytu NATO.

Prezes PiS-u zapowiedział, że partie polityczne będą mogły w ciągu najbliższych tygodni przedstawić rozwiązania sytuacji wokół TK.

Przypomniał też, że prace rozpoczął zespół, który ma ocenić zalecenia Komisji Weneckiej i wypracować sposób ich wdrożenie do polskiego prawa.

– One będą przedłożone Sejmowi i z całą pewnością przyjdzie taki moment, chociaż nie potrafię powiedzieć kiedy, ale nie jest to sprawa jakiegoś bardziej odległego czasu, kiedy po prostu Sejm podejmie pracę nad nową ustawą. Ta grudniowa ustawa będzie zmieniona, czyli jest tutaj rozwiązanie, które my traktujemy jako kompromisowe i jako nasze przychylenie się wniosków Komisji. Chciałem przypomnieć, że ta Komisja nie ma żadnych uprawnień w świetle prawa międzynarodowego, ale ma ona charakter opiniodawczy – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W rozmowach wzięli udział przedstawiciele PiS-u, PO, Kukiz’15, Nowoczesnej, PSL oraz ugrupowań pozaparlamentarnych: KORWiN, SLD i Partii Razem.

Padały konkretne deklaracje ws. przyszłych zmian dotyczących TK. Będziemy się spotykać, aż sprawa zostanie załatwiona w ramach dialogu politycznego – stwierdził wiceszef partii KORWiN Przemysław Wipler.

Mam wrażenie, że ze strony PiS jest otwartość na wycofanie się z niektórych zapisów grudniowej noweli ustawy o TK – ocenił po spotkaniu lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Z kolei szef Kukiz’,15 Paweł Kukiz, powiedział, że na spotkaniu nie doszło do eskalacji konfliktu. Dodał, że sporu wokół TK nie można jednak rozwiązać bez zmian w konstytucji.

Partia Razem przedstawiła swoje propozycje reformy TK. Warunkiem rozmów o tej reformie – według ugrupowania – pozostaje jednak publikacja wyroku TK z 9 marca.

RIRM

 

drukuj