J. Gowin: Chciałbym, aby wprowadzono „głosowanie rodzinne”

Chciałbym, by na gruncie nowej konstytucji wprowadzono głosowanie rodzinne – tak, by rodzice wychowujący małe dzieci dysponowali nie tylko głosem własnym, ale też głosem swoich dzieci – powiedział podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości lider partii Porozumienie Jarosław Gowin.

W Warszawie trwa konwencja Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy pod hasłem „Polska jest jedna”. Biorą w niej udział – poza Gowinem- również prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, była premier Beata Szydło oraz szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Wicepremier podkreślił, że dla niego oraz jego formacji bardzo ważna jest przyszłość polskiej rodziny. Wyraził zadowolenie ze wszystkich propozycji wsparcia rodziny, które zaprezentowała wicepremier Beata Szydło. Zaznaczył, że on sam dodałby to tego jeszcze inną propozycję.

„Warto pracować w duchu tego hasła: >>Polska jest jedna<<, czyli warto zaproponować takie ponadpartyjne porozumienie na rzecz wspierania polskich rodzin. I chcę przywołać też konstytucyjno-wyborczy postulat Porozumienia. Mam nadzieję, że ten postulat zostanie wsparty przez przyjaciół z całej Zjednoczonej Prawicy i uda się go zrealizować na gruncie nowej konstytucji” – mówił Jarosław Gowin.

Poinformował, że ma na myśli „głosowanie rodzinne”.

„Tak, by rodzice wychowujący małe dzieci dysponowali nie tylko głosem własnym, ale też głosem swoich dzieci” – podkreślił.

„Te dzieci są przyszłością Polski. Ci, którzy wychowują te dzieci myślą nie tylko o własnym dobru, myślą o dobru całej Polski, co powinno znaleźć też wyraz w systemie wyborczym, systemie głosowania” – podkreślił wicepremier.

Przewodniczący Porozumienia na początku swojego wystąpienia zaznaczył, że należy na nowo przemyśleć Polskę od strony ustrojowej. Podkreślił, że w ciągu ostatnich dwóch lat pokazano, że państwo „nie musi być bezsilne”.

„Za nami przeszło dwa lata bardzo ciężkiej pracy i ogrom dobrych, pozytywnych zmian. Przestawiliśmy zwrotnicę, która była do tej pory źle ustawiona, zlikwidowaliśmy wiele patologii III RP, udowodniliśmy, że państwo nie musi być bezsilne” – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Według niego najlepszym na to przykładem jest wprowadzenie programu „500 plus” oraz uszczelnienie systemu podatkowego. Zaznaczył, że to dopiero „początek drogi”.

Zdaniem Gowina, „Polskę trzeba przemyśleć na nowo od strony ustrojowej”. Zapowiedział też, że Porozumienie weźmie udział w dyskusji na temat zmian w konstytucji.

„Wkrótce przestawimy pewne deklaracje programowe” – zapowiedział wicepremier.

Ocenił też, że „namysłu i konsekwentnej realizacji” wymaga Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju”. Jak mówił, jest ona „praktycznym wyrazem społecznej gospodarki rynkowej”

Jarosław Gowin wyraził zadowolenie z zapowiedzianej wcześniej przez premiera Mateusza Morawieckiego obniżenia podatku CIT dla małych firm.

„Roztropne obniżenie podatków jest dobre dla gospodarki, dla zamożności Polaków” – podkreślił lider partii Porozumienie.

PAP/RIRM

drukuj