Zachodniopomorskie: wzrost przeładunków w portach Szczecin-Świnoujście
Porty w Szczecinie i Świnoujściu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przeładowały o blisko 3 proc. więcej ładunków, niż w analogicznym czasie ubiegłego roku. Operatorzy portowi, w okresie styczeń-czerwiec, obsłużyli blisko 17,5 mln ton ładunków.
Jak poinformował w środę Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, w portach jest więcej rudy, paliw i gazu LNG. Wzrost odpowiednio o 68,2 proc., 29,1 proc. i 34,8 procent. Terminal LNG w Świnoujściu, obsłużył do końca czerwca 26 statków z gazem LNG. W tym samym czasie, w ubiegłym roku było ich 18 procent.
W pierwszym półroczu na minusie były: węgiel (-28,6 proc.), zboża (-18,7 proc.), kontenery (-16,1 proc.), pozostałe ładunki masowe (-8 proc.), drobnica (-1,8 proc.) oraz drobnica promowa (-1,1 proc.).
„Należy pamiętać, że od kilku lat, porty działają w nadzwyczajnych warunkach. Wcześniej dwa lata pandemii koronawirusa, obecnie wojna na Ukrainie. Te czynniki znajdują swoje odbicie w wielkości obsługiwanych ładunków w portach. Dowodzą tego chociażby przeładunki węgla. O ile te w pierwszym półroczu dość znacząco spadły, o tyle jesienią należy spodziewać się wzrostów w tej grupie towarowej, co jest efektem podpisanych już kontraktów” – mówiła Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
„Spółki przeładunkowe w portach Szczecin-Świnoujście obsługują także coraz więcej towarów z Ukrainy. Ogółem w portach obsłużono dotychczas ponad 150 tys. ton towarów, w tym rudy i zbóż, które drogą morską trafiły do odbiorców m.in. w Holandii i Algierii. W drugim półroczu 2022 spodziewamy się znaczącego przyrostu przeładunków ukraińskiej kukurydzy, rudy żelaza i surówki żelaza” – dodała.
PAP