fot. PAP/Darek Delmanowicz

Rzeszów: Odsłonięto pomnik św. Jana Pawła II w 30. rocznicę jego wizyty w mieście

Pomnik papieża Polaka w parku Papieskim odsłonięto w środę, czyli w 30. rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Rzeszowie. Uroczystość poprzedziła Msza św. w katedrze.

Jan Paweł II odwiedził Rzeszów podczas IV Pielgrzymki do Polski pod hasłem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”. Podczas pobytu w Rzeszowie odprawił Mszę św. na błoniach przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, w czasie której beatyfikował ks. bp. Józefa Sebastiana Pelczara. Później konsekrował kościół, który wraz z utworzeniem diecezji rzeszowskiej 25 marca 1992 r. został katedrą nowej diecezji.

Pomnik Jana Pawła II stoi w centralnym punkcie parku Papieskiego, który powstał przy katedrze, w miejscu, gdzie Papież w czerwcu 1991 spotkał się z wiernymi.

W uroczystym odsłonięciu pomnika św. Jana Pawła II wzięli udział duchowni, przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, lokalnych instytucji, stowarzyszeń i mieszkańcy miasta. Aktu odsłonięcia dokonali wspólnie biskup senior ks. bp Kazimierz Górny i były prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, a poświęcenia dokonał ordynariusz rzeszowski ks. bp Jan Wątroba.

Ks. bp Kazimierz Górny wskazał na ważną inicjatywę, jaką było utworzenie parku Papieskiego i podziękował za to byłemu prezydentowi Rzeszowa Tadeuszowi Ferencowi. Wyraził też radość z upamiętnienia przez Rzeszów „wspaniałym parkiem i pomnikiem” tego historycznego wydarzenia, jakim była wizyta papieża. Zauważył, że park ten „przez pokolenia będzie radował dzieci, młodzież i dorosłych jako teren rekreacji, ale też kontemplacji i religijnej modlitwy”.

Podziękowania do wszystkich osób zaangażowanych w powstanie pomnika skierowała obecna na uroczystości wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.

Podczas uroczystości pełniący funkcję prezydent Rzeszowa Marek Bajdak powiedział, że wszyscy dostrzegają i doceniają z perspektywy minionych 30 lat to epokowe dla miasta znaczenie papieskiej wizyty.

„Ulokowany w parku Papieskim pomnik to także wyraz naszej wdzięczności za wielki pontyfikat i papieskie nauczanie, do którego warto i trzeba się odwoływać w życiu osobistym i społecznym” – podkreślił Marek Bajdak.

W uroczystości odsłonięcia pomnika wziął udział także ówczesny prezydent Rzeszowa Mieczysław Janowski, który witał Jana Pawła na lotnisku w Jasionce. Wspominając ten moment, Janowski powiedział, że gdy powitał Ojca Świętego słowami „Witamy Cię w mieście, które od stuleci nosi krzyż w swoim herbie”, Papież odpowiedział krótko: +Pozdrawiam też Rzeszów+, „ale jego słowa zapisały się w naszej pamięci” – zapewnił Mieczysław Janowski i wyraził pragnienie, aby rocznica papieskiej wizyty była wspólną radością mieszkańców Rzeszowa.

Po poświęceniu pomnika uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i odśpiewali wspólnie między innymi ulubioną pieśń papieża „Barkę”.

Inicjatorem budowy pomnika było Rzeszowskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Jana Pawła II „Lumen et Spes”, które otrzymało wsparcie samorządu Rzeszowa. Pomnik zaprojektował rzeźbiarza Eliasz Dyrow.

Diecezję rzeszowską erygował w 1992 r. papież Jan Paweł II. Należy do metropolii przemyskiej, obejmującej archidiecezję przemyską, diecezję rzeszowską i diecezję zamojsko-lubaczowską. Liczy ok. 6 tys. km kw. Leży w 90 proc. na terenie woj. podkarpackiego i w 10 proc. w woj. małopolskim.

PAP

drukuj