fot. twitter.com/EpiskopatNews

41. rocznica wybrania ks. kard. Karola Wojtyły na papieża

41 lat temu ksiądz kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. To wydarzenie na trwałe zapisało się w pamięci nie tylko Polaków. W wielu miejscach w kraju odbyły się uroczystości rocznicowe.

16 października 1978 roku. Polski kardynał zostaje papieżem. Odtąd już nie Karol Wojtyła, ale Jan Paweł II. To pierwszy papież z rodu Słowian i jednocześnie pierwszy od 445 lat biskup Rzymu, który nie pochodził z Włoch.

Pontyfikat świętego Jana Pawła II trwał 27 lat. W tym czasie Papież odwiedził 135 krajów. Ksiądz profesor Marek Chmielewski zaznacza, że Jan Paweł II na każdym kroku podkreślał wartość osoby oraz pierwszeństwo Chrystusa w życiu człowieka.

Dodaje, że nikt nie ukrywał, że wybór ks. kardynała Karola Wojtyły był wielkim zaskoczeniem dla całego Kościoła.

– Jeżeli ktokolwiek by się ośmielił na tak odważne przypuszczenia, to raczej stawiałby na ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Natomiast ks. kardynał Karol Wojtyła zawsze był dyskretny, był w cieniu wielkiego prymasa – zaznacza ks. prof. Marek Chmielewski.

Dlatego taki wybór był przerażeniem dla ówczesnej władzy komunistycznej – podkreśla ks. prof. Marek Chmielewski, który zauważa, że zarówno papież Jan Paweł II, jak i ks. kardynał Wyszyński, to dwa oblicza Kościoła tamtych czasów świadczące o jego sile i potędze.

W wielu miejscach w Polsce odbywają się w środę uroczystości upamiętniające wybór Papieża Polaka. Z tej okazji w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu od 13 października trwają „Dni z Janem Pawłem II”. Zakończą się one 22 października Mszą św. odpustową pod przewodnictwem metropolity Astany ks. abp. Tomasza Pety.

– To są dni, kiedy chcemy zapraszać przeróżne wspólnoty, które istnieją przy parafiach. Wspólnoty, które chcą pogłębiać nade wszystko wiarę w Jezusa Chrystusa za przyczyną tego wyjątkowego świętego, jakim jest święty Jan Paweł II – mówi o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Ojciec Andrzej Laskosz CSsR dodaje, że Jan Paweł II był papieżem, który walczył w obronie życia – by było chronione od poczęcia do naturalnej śmierci. Z kolei ks. bp Andrzej Suski w homilii zwrócił uwagę na świętość Papieża Polaka.

– Jego życie było dla nas tak czytelne, jak otwarta księga. Właśnie dlatego, że jeszcze za jego życia jego świętość była znana milionom ludzi – zaznacza ks. bp Andrzej Suski, biskup senior diecezji toruńskiej.

Za świętość Jana Pawła II dziękował w środę również papież Franciszek podczas audiencji generalnej.

– Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, dziś wspominamy wybór ks. kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Dziękujemy Panu za każde dobro, jakie dokonało się w Kościele, w świecie i w ludzkich sercach przez jego słowa, czyny i świętość. Pamiętajmy, że jego wezwanie do otwarcia serc dla Chrystusa jest zawsze aktualne – mówił Papież Franciszek.

Papież Polak został kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku.

 

TV Trwam News

drukuj