fot. PAP/EPA

Ziemia z Austrii trafiła do Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II

Garść ziemi z Innsbrucka w Austrii trafiła do zbiorów Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach – poinformowała wadowicka placówka. Wkrótce zostanie ona dołączona do stałej ekspozycji poświęconej wizytom apostolskim papieża Polaka.

Ziemia, którą ofiarował biskup Innsbrucka Manfred Scheuer, pochodzi z terenu skoczni narciarskiej Bergisel. W 1988 roku Jan Paweł II odprawił tam Mszę św. dla 60 tys. wiernych.

Wadowickie Muzeum posiada w zbiorach ziemię m.in. z Fatimy w Portugalii, Meksyku, Grecji, Kolumbii, Filipin, Ghany i Stanów Zjednoczonych, a także fragment Golgoty z Ziemi Świętej.

Papież spędził w podróży niemal 20 procent czasu przypadającego na pontyfikat. Pokonał ponad 1,65 mln km. Wyruszał w świat 104 razy i odwiedził 129 krajów. Do Austrii pielgrzymował trzykrotnie: w 1983, 1988 i 1998 roku.

Muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 roku urodził się tam późniejszy papież Jan Paweł II. Powstało w 1984 roku. To najdłużej w świecie działająca placówka muzealna poświęcona polskiemu papieżowi. W ostatnich latach muzeum zostało gruntownie zmodernizowane.

PAP

drukuj