fot. www.gov.pl

 „Jan Paweł II. Inspiracja dla świata” – w Krakowie odbył się kongres poświęcony przesłaniu Papieża Polaka

Dwa dni dyskusji, dwa dni sięgania po ogromną spuściznę polskiego Papieża i poszukiwanie w jego nauczaniu odpowiedzi na współczesne wyzwania. W Krakowie odbył się kongres pod hasłem „Jan Paweł II. Inspiracja dla świata”.

Niósł przesłanie solidarności i pokoju przez kontynenty i epoki; był inspiracją jako przywódca, autorytet, święty, a prawdę, jaką odkrył, przyjął, chciał uczynić korzeniem dla całej Europy – w myśl zasady: Europa trzeciego tysiąclecia będzie albo chrześcijańska, albo jej nie będzie; a chrześcijańska to zbudowana na Dekalogu – mówił minister Przemysław Czarnek.

– Chrześcijaństwo oznacza oparcie życia społeczeństw na Dekalogu, na prawdzie. Jeśli tego nie będzie, to Europy chrześcijańskiej też nie będzie – zaznaczył prof. Przemysław Czarnek.

Kongres pod hasłem „Jan Paweł II. Inspiracja dla świata” to dyskusja o roli świętego: o jego przesłaniu, dziedzictwie, dorobku, który dziś musi stać się częścią naszej odpowiedzi na współczesne wyzwania. Historyk prof. Paweł Skibiński przypomniał, ile miejsca Ojciec Święty poświęcał rodzinie i narodowi.

– Przecież to jest rękawica rzucona całej filozofii społecznej Zachodu po 1945 roku. Ale dlaczego rzucona? Nie poprzez chęć polemiki, ale poprzez to, że z myśli zachodniej uleciała możliwość zmierzenia się z pewną częścią prawdy o człowieku – zwrócił uwagę prof. Paweł Skibiński.

Odkryć św. Jana Pawła II na nowo to odkryć jego nauczanie, ale takim, jakie było, bez wyróżniania jednych słów i zapominania o innych – mówiła była premier Beata Szydło. Swoje wnioski oparła także o doświadczenia szczytów z udziałem przywódców państw unijnych.

– To jest potrzebne Europie, ponieważ my musimy w tej chwili zbudować od nowa Europę na wartościach, bo te wartości zostały – mimo że tak dużo się o nich mówi w Europie –  to one niestety zostały zupełnie pogrzebane, albo są zawłaszczane pewne słowa, sentencje, postaci, i pokazywane w różnych kontekstach, tak jak pasują tym, którzy próbują dziś nasz świat przemodelować – akcentowała Beata Szydło.

Ale obok wyzwania, jakie Ojciec Święty rzucił porzucającej chrześcijaństwo Europie, był stale aktywny na innym froncie – także froncie walki o ludzkie serca, ale w tych krajach, gdzie chciał zawłaszczyć je komunizm: jak w Nikaragui, gdzie Papieża chciano zakrzyczeć, a on konsekwentnie mówił, że przedstawicielami Kościoła są ci, którzy poszukują prawdy i wolności.

– Wszedł komunizm i rozdzielał Kościół, a w tej homilii Jan Paweł II chciał temu przeciwdziałać, temu rozpadowi, rozłamowi w Kościele – zaznaczyła matka Adela Galindo, założycielka Służebnic Przebitych Serc Jezusa i Maryi.

W tym samym roku co Nikaraguę św. Jan Paweł II odwiedził Polskę. Druga pielgrzymka do Ojczyzny odbyła się już po wprowadzeniu stanu wojennego.

– Papież musiał się skonfrontować ze społeczeństwem czy z państwem opartym na brutalnej przemocy. To – można by było powiedzieć – było przeciwieństwo Kościoła – podkreślił prof. Zbigniew Stawrowski, filozof z UKSW.

Ale i tę batalię wygrał. Ludzie chcieli jeździć za człowiekiem w białej sutannie. Nowe pokolenie, pokolenie Jana Pawła II, kształtowały jego pielgrzymki do kraju, spotkania z młodzieżą. Ks. prof. Robert Skrzypczak wyjaśnił, że Jan Paweł II odsłonił kotarę tego, co w Kościele najpiękniejsze.

– Mógłbym dzisiaj powiedzieć, że dla takich ludzi jak Jan Paweł II, jak o. Pio, jak ks. Dolindo, jak Matka Teresa z Kalkuty warto być w Kościele. I to było coś takiego, co oddziaływało na moje pokolenie – wskazał ks. prof. Robert Skrzypczak.

Przesłanie św. Jana Pawła II trzeba uczynić przesłaniem nie na wczoraj, ale na dzisiaj, teraz, tutaj.

– Traktujemy to też jako nasze osobiste zobowiązanie, żeby starać się Jana Pawła II przybliżać, zwłaszcza młodemu pokoleniu – zaznaczył red. Grzegorz Górny, publicysta.

Inicjatorem Kongresu o św. Janie Pawle II była Fundacja Polska Wielki Projekt.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl