Kraków: Spór o pomnik, który ma stanąć na Placu Inwalidów

W Krakowie trwa spór o pomnik na Placu Inwalidów. Pierwotnie miał tam zostać umieszczony monument „Tym co stawiali opór komunizmowi w latach 1944-1956”. Taką decyzje na wniosek środowisk kombatanckich, podjęła wiele lat temu rada miasta. 

Radni Platformy Obywatelskiej w 2007 roku, przedstawili jednak inny pomysł na zagospodarowanie tego miejsca. Zaproponowaliby na Placu Inwalidów stanął pomnik upamiętniający wszystkich walczących o niepodległość Polski od 1939 do 1989 roku pomnik Orła Białego.

Pomysł skrytykowali kombatanci. Idea nie została z nimi skonsultowana. Obecny prezydent Krakowa, znalazł kompromisowe rozwiązanie. Zaproponowałby zasadzić na placu dąb.

Dr Jerzy Bukowski rzecznik Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych zapowiada nieustępliwość w realizacji pierwotnej wersji budowy pomnika.

Nie mamy nic przeciwko temu, żeby sadzić dęby upamiętniające różne wydarzenia: dęby wolności, dęby wolności, dęby katyńskie, ale tu według nas powinien stanąć pomnik. I to nie pomnik Orła Białego – lata 1939-89, tylko właśnie pomnik tym co stawiali opór komunizmowi w latach 1944-56. Będziemy namawiali władze miasta Krakowa zgodnie z apelem Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych do nich, aby uszanowały umowę zawartą ze społecznym komitetem budowy pomnika i uchwałę rady miasta na mocy, której ten pomnik właśnie taki miał tam stanąć – podkreśla dr Jerzy Bukowski.

W opinii środowisk kombatanckich to w latach 1944-56 stosowano wobec działaczy podziemia niepodległościowego największe tortury. W związku z tym to właśnie im ten pomnik powinien zostać poświęcony.

W 2001 roku został na Placu Inwalidów wmurowano kamień pod budowę monumentu. Wcześniej stał tam pomnik Armii Czerwonej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl