Sędziowie z Krakowa chcą skierowania ustawy o SN do Trybunału Sprawiedliwości UE

Reforma sądownictwa w Polsce nie podoba się także części polskiego środowiska sędziowskiego. Sędziowie z Krakowa opowiadają się za skierowaniem ustawy o Sądzie Najwyższych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej .

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie popiera apele wzywające Komisję Europejską do skierowania ustawy o Sądzie Najwyższym do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. W podjętej uchwale, sędziowie przychylają się także do zastosowania środka tymczasowego. Chodzi o wstrzymanie wykonywania ustawy. Według sędziów, po 3 lipca „dojdzie do zmian składu Sądu Najwyższego, które podporządkują go czynnikowi politycznemu”.

– Mnie nauczono raczej, że pewnych rzeczy nie wynoszę z domu, mówiąc krótko: nie szkaluję swojego kraju. Jedynym, powtarzam, jedynym organem, który jest władny stwierdzić, czy coś jest konstytucyjne w naszym kraju, jest Trybunał Konstytucyjny – przypomina Maciej Mitera, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.

Zarzuty o łamaniu niezawisłości sędziów są zupełnie bezpodstawne – przekonuje mecenas Lech Obara.

–  Niestety, aktywne jednostki, a więc z tych organizacji, które reprezentują te środowiska, opowiedziały się po stronie opozycji. Natomiast nie znaczy to, że całe środowiska opowiadają się (w ten sposób). Wierzę, że wielu sędziów poczuje się obrażonych tego rodzaju stwierdzeniami, że „przestali być sędziami niezawisłymi” – komentuje mecenas.

Wczoraj przed Sądem Najwyższym w Warszawie odbyła się pikieta środowisk związanych z KOD. Uczestnicy apelowali do Komisji Europejskiej o zaskarżenie ustawy o Sądzie Najwyższym do TSUE. Ustawa wchodzi w życie 3 lipca. Zakłada przejście w stan spoczynku sędziów po 65. roku życie, chyba, że prezydent wyda zgodę na dalsze orzekanie.

TV Trwam New/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl