Komisja Prawna PE ma głosować nad reformą przepisów o prawie autorskim

Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego ma głosować w środę nad reformą przepisów o prawie autorskim zaproponowaną jesienią przez Komisję Europejską. Zmiana tego prawa wywołała gorącą debatę w Unii Europejskiej – chodzi zwłaszcza o artykuły 11 i 13.

Państwa były podzielone. Część krajów wskazywało, że kontrowersyjne zapisy zagrażają wolności w internecie. Pierwotnie zawierały one kwestie tzw. podatku od linków i obowiązku filtrowania treści.

Pojawiły się też głosy, że nowe prawo jest niezbędne, aby twórcy i wydawcy czerpali zyski z tego, że ich materiały są udostępniane, rozpowszechniane i wykorzystywane online.

Polska była przeciwna pierwotnemu brzmieniu artykułów 11 i 13, ale – jak wskazuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – przepisy uległy znacznej modyfikacji. Dziś nie zagrażają zwykłym użytkownikom sieci – zapewnił wiceszef resortu Paweł Lewandowski.

– Dalej będzie można spokojnie udostępniać wszelkie treści na serwisach społecznościowych (…) i nikt nie będzie tych treści kasował dlatego, bo ta dyrektywa absolutnie nie dotyczy żadnego użytkownika. I nikt nie będzie filtrował tych treści, ponieważ w Polsce będzie kryterium oryginalności stosowane, a nie kryterium długości tekstu oraz dalej będzie można – wbrew temu, co prasa nieraz podaje – podawać proste informacje prasowe we wszystkich serwisach medialnych, ponieważ prosta informacja prasowa absolutnie nie podlega ochronie prawno-autorskiej – powiedział Paweł Lewandowski.

Nad propozycjami KE z 2016 r. pracowała m.in. Rada UE i przygotowała tzw. ogólne podejście do zmian. Równolegle prace nad projektem podjął PE.

Jednak głosowanie PE nie zakończy ścieżki legislacyjnej, gdyż do przyjęcia przepisów potrzebna będzie jeszcze zgoda wypracowana w negocjacjach z państwami UE.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl